avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate andy12

Activitate andy12

Deci dupa incidentul care s-a intamplat am intrebat de cartea de munca si ei mi-au spus ca atunci cand o va aduce contabila de la ITM ptr. ca a pus-o sa dispuna inchiderea cartii disciplinar,atunci ma va contacta si mi-o va restituii.Ca sa i-mi faca rau poate trece pe cartea de munca sa zicem doar o luna din cele doua lucrate si apoi sa dispuna desfacerea contractului cu litera I?Angajatorul trebuia sa i-mi plateasca salariu pe luna in curs dar nu a mai facut-o ca raspuns fiind savarsirea faptei mele de sustragere a unei sume dar care a fost restituita.Are acest drept?De a nu mai plati salariu?
Multumesc ptr.raspuns insa eu tot cea ce vreau e sa i-mi recuperez cartea de munca si ei nu vor sa mi-o restituie pe motiv ca trebuie sa o scoata de la ITM ,deoarece au facut toate demersurile de a i-mi trece pe ea desfacerea cu litera I.Ce pot face in acest caz cum o pot recupera?
Am lucrat timp de 2 luni la o firma de recrutare personal pentru un post de casier.Am avut probleme in legatura cu sustragerea unei sume de 165 de lei.Aceata suma a fost platita.Dupa recuperarea de catre firma a prejudiciului aceasta mi-a spus ca i-mi va inchide cartea de munca cu litera I.Firma respectiva a incheiat cu mine 2 contracte civile stampilate doar de catre firma lor si cu termene de cate 2 saptamani.Ca sa poata trimite cartea de munca la ITM si sa o incheie cu litera I nu ar trebui sa faca anumite plati pentru aceasta ?Si ce perioada ar trebuii sa treaca ca am lucrat cu ei atata timp cat eu am acele contracte civile?Acestea pot fi trecute in cartea de munca?
Răspuns la discuția lipsa in gestiune
Haide sa va explic mai bine cea ce s-a intamplat pentru ca nu cred ca am expus intamplarea cum trebuie.Deci la venirea clientului pentru returnarea produsului inapoi s-a gasit faptul ca acesta nu a existat pe rola jurnal.Produsul acela nu a fost achitat de catre client desi acesta asa a sustinut.Cei de la magazin mi-au spus ca trebuie platit acel produs plus alte cateva care ei au cautat pe inregistrarile video din acea zi si au constatat ca nu au fost scanate.Am platit tot ce mi-au zis si am recunoscut acea suma din cauza faptului ca m-au amenintat ca daca nu spun eu o suma o vor face ei si va fi cu mult mai mare decat ma astept si ca dupa ce voi plati totul va ramane asa iar cei de la politie vor face un proces verbal.Dupa cele intamplate angajatorul m-a chemat sa i-mi spuna ca au mai gasit si alta suma de 550 de lei ,suma pe care eu nu am luat-o.In casierie caci despre aceasta este vorba banii acestia nu au iesit ca lipsa la raport.Ei spun doar ca au inregistrari ca suma asta ar mai fi.Foarte bine o platesc...si peste cateva zile ma suna si i-mi spune ca au mai gasit nu stiu ce lipsa ..ce fac ?Platesc in continuare de cate ori ma va suna?Ideea e ca daca ii dau acesti bani nu pot semna nimic cu ei cum ca am facut acest lucru doarece cred ca daca as face acest lucru s-ar considera ca i-mi asum fapta si pentru ei nu?Nu stiu ce sa fac ajutati-ma va rog.
Răspuns la discuția lipsa in gestiune
Va multumesc pentru raspuns.As mai avea o intrebare .Daca platesc si aceasta suma de 550 de lei de unde am confirmarea ca peste alte cateva zile angajatorul nu ma va chema si i-mi va spune ca au mai gasit si alta suma de plata?Tin sa precizez ca aceasta suma nu a fost luata si a fost prezentata de catre angajator care este o firma de recrutare personal deci care lucreaza cu magazinul respectiv in colaborare.Acesta mi-a prezentat un email in care cei de la magazin i-au scris asa-
,,In legatura cu casiera care a furat banii,mai avem de recuperat suma de 543,38 lei cum facem?,,
Iar acesta mi-a explicat ca va plati el suma respectiva iar eu la randul meu o voi plati lui.Daca nu voi plati suma pana la sfarsitul saptamanii mi-a spus ca ma va da in judecata.Este posibil acest lucru?
Răspuns la discuția lipsa in gestiune
Un caz asemanator am si eu si anume ca am lucrat intr-un magazin si in urma cu o saptamana am avut un client care a dorit sa cumpere un obiect in valaoare de 45 de lei.Intamplarea a facut ca acest clent (pusti) sa fie impreuna cu alti amici si asa de mult m-a zapacit incat produsul respectiv nu i l-am scanat doar acest obiect a fost verificat la ce valoare se afla.Am mers mai departe cu produsele urmatoare si la final acesta mi-a achitat valoarea produselor cumparate mai putin acel produs deoarece nici unul dintre noi nu ne-am dat seama ca acesta nu se afla be bon(verificarea unui produs se face ca si cand acesta este scanat numai ca apare cu minus).Dupa cateva zile acesta s- intors ca acel produs nu functioneaza si ca doreste sa il returneze dar ca nu are bon pe el desi el crede ca l-a achitat.Produsul este cautat pe rola jurnal si bineinteles nu este gasit.Sunt chemata intr-un birou al securitatii in care mi se prezinta si 2 politisti de la sectia 13 si mi se explica mai pe un ton intimidant cum ca acest lucru pe care eu l-am facut este considerat neglijenta in serviciu si este egal cu delapidare avand ca functie casier.Bineinteles ca am intrat in panica iar cel de la securitate i-mi spune cum ca ar exista o inregistrare video in care eu nu am mai scanat si alte cateva produse iar daca dau o declaratie in care scriu cea ce s-a intamplat in acea zi si i-si recupereaza prejudiciul totul va fi in ordine.Intradevar au existat cateva produse pe care nu le-am scanat si care mi-am insusit suma lor .Suma de 165 de lei a fost recuperata de acestia dupa care am fost chemata la cateva zile si mi s-a spus ca au mai gasit de recuperat o suma de 550 de lei care trebuie sa fie platita .Daca nu platesc aceasta suma ce se poate intampla?
Discuție intrebare
codul penal/ la ce suma ce arata prejudiciul catre o firma se poate intocmi dosar penal?