avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate andrei111222

Activitate andrei111222

Va salut. Am o problema destul de delicata, as aprecia daca as primi un raspuns din punct de vedere legal. Are voie o firma de leasing sa anuleze polita casco de asigurare a masinii fara sa te instiinteze?doar ca nu am platit la timp 2-3 rate?Din cate stiu eu daca exista un contract de leasing sa zicem pe 4 ani semnat, firma de leasing e obligata sa asigure asigurarea casco timp de 4 ani cat e specificat in contract, chiar daca nu platesti la timp sa zicem 1-2 rate. E corect ce spun? Recent am avut o paguba totala la un autoturism achizitionat prin o firma de leasing, iar cu 2 luni inainte de dauna eram achitat tot la zi asigurare + rate. Dar e o problema. Firma de leasing nu a reactivat clauza de asigurare casco desi eu achitasem totul la zi, si in momentul producerii daunei eram restant 2 luni, si am constatat ca de fapt pe acest an eu nu aveam polita casco activa, nici macar nu am fost instiintat ca s-a anulat din nu stiu ce motiv. Ce pot sa fac in situatia de fata? Cei de la leasing spun ca culpa e comuna, eu ca nu am platit rata la timp, si ei ca au intarziat cateva luni cu reinnoirea politei de asigurare. Cine are dreptate in aceasta situatie ? Astept un raspuns va rog de la cine poate sa ma ajute.