avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate gihid

Activitate gihid

Detin un contract de credit si doua conturi la aceeasi banca. Desemenea am o conventie de plata automata a ratei. Un cont mai vechi, din care se face plata automata a ratei, un cont mai nou, pentru ffica mea aflata la studii. Sotia are un alt cont, personal. In contractul de credit sotia este semnatara din cauza legaturii dobandite cu mine prin casatorie si ca girant, in niciun caz coplatitor. Problema mea este urmatoarea: la ultima plata a ratei, nu aveam intreaga suma disponibila in cont, urma incasarea salariului peste doua zile iar banca a luat suma aflata in cont la data respectiva, intreaga suma de pe celalalt cont (amintesc, utilizat de fiica mea) si din contul sotiei. Problema a fost ca fata urma sa vina acasa dupa un examen si s-a trezit fara bani si in imposibilitatea de a cumpara bilet de transport. Nu este acesta un act de abuz al bancii si de violare de conturi personale, atata vreme cat eu am acord de plata numai pentru unul din cele trei conturi? M-am plans la banca si sarcastic mi-au sugerat sa ma deplasez la banca sa studiem contractul. Adica ma arunci intr-o prapastie dupa care ma chemi inapoi sa vedem daca a avut dreptate. Sunt prea mic sa ma lupt cu ei, OPC ma sfatuieste sa rezolv amiabil problema cu ei. Singura mea masura de protest e sa renunt la serviciile bancii, dar multi vor mai pati la fel. Nu sufera banca pentru ca ma retrag eu. Nu se poate face nimic pentru a-i trage la raspundere pentru abuzurile lor, atata vreme cat eu respect obligat regulile lor? Mentionez ca s-a mai intamplat anterior sa nu am intreaga suma iar banca a retras cat a gasit in cont iar la alimentarea contului a,luat diferenta plus penalizarile prevazute in contract, lucru cu care sunt de acord. Ce pot sa fac pentru a fi luat in seama de cineva? Nu vreau decat recunoasterea vinovatiei si sa nu se mai repete incidentul, sa nu mai treaca cineva prin ce a trecut familia mea. Va multumesc pentru timpul acordat citirii mesajului
Răspuns la discuția casco omniasig
Asa e, sunt convins ca e un abuz, de aceea am ajuns aici. Putere sa ma cert cu ei prin tribunale nu am. Contractul cu ei e foarte avantajos din punct de vedere al platilor trimestriale, rata aproape simbolica. Asta e si motivul pentru care Omniasig profita de noi. La inceput au prezentat si ne-au acordat o oferta super, multi colegi nu ma credeau cand le povesteam. Dupa ce ne-a "agatat", acum profita cat pot. Am vazut multe comentarii in legatura cu Omniasig. Nicio rezolvare, insa. Continua sa abuzeze de toti cei ce au nesimtirea sa apeleze la serviciile contractuale avute cu ei. Nu intentionez sa avariez masina, sper sa nu mai profit niciodata de serviciile lor, dar, deranjeaza cum se pune problema. Daca nu aveam nevoie de ei, nu-mi ziceau nimic, plateam la timp contributia si erau bucurosi cu mine, i-am deranjat, se apuca sa ma traga de urechi. Costul interventiei e mai mic decat contributia mea pana in prezent la bugetul Omniasig. Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția casco omniasig
Multumesc frumos.
Discuție casco omniasig
Sunt un detinator al unui contract de asigurare CASCO inchiat cu OMNIASIG pentru 10 ani, conditionat de BRD in 2007 pentru obtinerea unui credit auto. In iunie 2010 am avut prima dauna pentru care am folosit serviciile OMNIASIG. Dupa realizarea reparatiilor, in momentul in care am depus factura service-ului ce mi-a facut reparatia, mi s-a impus sa semnez un aditional prin care sunt de acord cu modificarea fransizei (zero pana in prezent) la 750 lei/eveniment. L-am rugat sa ma instiinteze in scris despre ce modificari intentioneaza sa aduca la contract. Mi-a aratat ecranul monitorului de pe care reprezentantul OMNIASIG citea aceasta modificare. I-am spus ca sunt obosit si agitat acum, nu pot realiza corect ce vrea sa-mi spuna si ca sunt in imposibilitatea de a lua o hotarare corecta in acel moment. In plus, trebuie sa studiez cerinta lor si prevederile contractuale. Nu a fost de acord, precizandu-mi ca trebuie sa semnez un alt aditional prin care ei imi reziliaza contractul. In scris, prin posta, i-am rugat din nou. Nu pot semna in acel moment ceva despre care nu sunt suficient informat. Ca sa nu va plictisesc mai mult de atat, va intreb daca este corect sa semnez sub amenintarea rezilierii un aditional prin care mi-se solicita una dintre cele mai mari valori ale unei fransize de asigurare CASCO? Ce ma sfatuiti sa fac pentru ca sa mentin in continuare contractul in forma stabilita la inceput? In momentul de fata a ramas ca voi studia problema si ca voi reveni, probabil nu ma voi duce de buna voie ci voi astepta sa fiu chemat sau notificat. Va multumesc anticipat pentru sfatul dumneavoastra.