avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate adriana ghiga

Activitate adriana ghiga

Răspuns la discuția recuperare restante intretinere
Multumesc pentru raspuns.
Etapele privind calculul penalitatilor si notificarea le-am epuizat.
Fata de raspunsul dvs. am ramas cu o nelamurire: vanzarea apartamentului pentru recuperarea creantei Asociatiei de proprietari se solicita in cadrul aceleiasi actiuni? vanzarea opereaza automat in situatia in care nu se plateste in termenul impus prin hotarare? Cine pune apartamentul in vanzare si cum se stabileste pretul?
Multumesc!

**identificarea unei surse de venit ne era necesara pentru a stabili daca vom solicita sechestru sau poprire.
Ce tip de actiune poate fi promovata de asociatia de proprietari in vederea recuperarii restantelor la intretinere ale unui proprietar de apartament care nu este inregistrat cu nici o sursa de venit (declarata)?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția dezmembraminte drept proprietate
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția dezmembraminte drept proprietate
Multumesc pentru raspuns. Totusi, o avertizare pentru incetarea folosintei abuzive a spatiului nu ar putea fi folosita, in situatia incalcarii avertismentului, pentru chemare in judecata ? Nu poate fi formulata actiune, in acest caz, pentru afectarea dreptului de folosinta ? Eventual cu solicitare de daune?
Datele problemei:
- sunt proprietar, in urma retrocedarii, asupra unui imobil format din constructie si teren;
- unul din apartamentele aflate in cladire este locuit de un fost chirias ICRAL pentru evacuarea caruia am obtinut OK de la Curtea de Apel, decizia fiind in curs de redactare;
- convietuirea cu aceasta persoana in imobil pune probleme permanente printre care si folosirea de catre aceasta a spatiului curtii pentru organizarea de petreceri la sfarsit de sapatamana, in mod constant, cu deranjul de rigoare (gratare, fum, galagie, etc); folosirea curtii pentru astfel de evenimente se face fara solicitarea si obtinerea acordului meu (proprietar)
Fata de cele de mai sus as dori sa stiu care este metoda eficienta de a interzice acestei persoane folosirea spatiului curtii pentru orice altceva decat pentru trecere. De asemenea as dori sa stiu daca problema respectiva se inscrie in categoria incalcarii dreptului meu de folosinta asupra curtii, aceasta fiind folosita abuziv, in interes personal, asa cum am aratat, de persoana mentionata care nu detine nici un drept asupra spatiului respectiv (cu exceptia, pana una alta, a dreptului de acces la apartament). Exista o sanctiune aplicabila acestui tip de abuz si ce autoritate o poate aplica?
Va multumesc!