Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... recuperare restante intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

recuperare restante intretinere

Ce tip de actiune poate fi promovata de asociatia de proprietari in vederea recuperarii restantelor la intretinere ale unui proprietar de apartament care nu este inregistrat cu nici o sursa de venit (declarata)?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Este vorba de actiune in pretentii, in plus se poate solicita si punerea sechestrului asigurator pentru sumele restante.
somatia de plata si apoi puneti in executare sentinta prin vinzarea imobilului al carui proprietar este.
Fata de raspunsul anterior completez faptul ca Asociatia are dreptul sa inscrie in Cartea Funciara privilegiul asupra imobilului pentru sumele restante.
Carmen Chitu, Avocat
adriana ghiga a scris:

Ce tip de actiune poate fi promovata de asociatia de proprietari in vederea recuperarii restantelor la intretinere ale unui proprietar de apartament care nu este inregistrat cu nici o sursa de venit (declarata)?

Asociatia de proprietari nu are de unde sa stie, nu intra in sarcina ei, nu este prevazut in nici o lege sa verifice, sa solicite, sa cunoasca ce venituri are un proprietar de apartament.
Toti proprietarii sunt tratati egal de legea 230/2007 in care nu se face distinctie daca au sau nu venituri, daca sunt albi sau negri, daca sunt femei sau barbati...

Asadar, conform legii si/sau sistemului propriu de penalizari, restantierului i se calculeaza penalizari. Dupa 90 de zile de neplata se actioneaza in instanta. Inainte de a actiona in instanta asociatia poate sa-l notifice pe restantier, ca poate va achita fara a mai ajunge in proces.
Instanta poate da o hotarare prin care-l obliga pe restantier sa plateasca sumele restante, penalizarile, cheltuieli de judecata (toate sau in parte). Atunci cand actiunea ramane sau devine definitiva, se investeste cu titlu executor.
Daca nu se achita datoriile se scoate apartamentul la vinzare si asociatia va recupera banii cand apartamentul se vinde prin licitatie.
Multumesc pentru raspuns.
Etapele privind calculul penalitatilor si notificarea le-am epuizat.
Fata de raspunsul dvs. am ramas cu o nelamurire: vanzarea apartamentului pentru recuperarea creantei Asociatiei de proprietari se solicita in cadrul aceleiasi actiuni? vanzarea opereaza automat in situatia in care nu se plateste in termenul impus prin hotarare? Cine pune apartamentul in vanzare si cum se stabileste pretul?
Multumesc!

**identificarea unei surse de venit ne era necesara pentru a stabili daca vom solicita sechestru sau poprire.