Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... recuperare restante intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

recuperare restante intretinere

Ce tip de actiune poate fi promovata de asociatia de proprietari in vederea recuperarii restantelor la intretinere ale unui proprietar de apartament care nu este inregistrat cu nici o sursa de venit (declarata)?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Ati calculat penalizarile si ati notificat restantierul. Acum introduceti o actiune in judecatorie, prin care solicitati instantei sa de o hotarare prin care sa-l oblige pe restantier la plata debitului, a penalizarilor si a cheltuielilor de judecata.
Dupa luni de zile sau ani, dupa mai multe termene... obtineti o hotarare judecatoreasca prin care debitorul este obligat ca in termen de ...zile sa plateasca. Dar acesta poate face recurs si se mai lungeste. Sau poate nu face recurs si ramane definitiva dupa expirarea termenului de recurs.
Cand aceasta hotarare este definitiva mergeti cu ea la executorul judecatoresc.
Acesta va va ajuta sa recuperati debitul ajungand chiar si la vanzarea prin licitatie a apartamentului.
Dar pana atunci aveti cale lunga.
Adriantot, moderator