avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Ion Hoffman

Activitate Ion Hoffman

Dar cum pot sa demonstrez ca l-am depus in cele 15 zile de la pronuntarea hotaririi irevocabile?
Trebuie sa depun permisul la politie in 6 zile, dar nu am certificatul de grefa. Am fost judecat la la Cluj si eu sunt din Bucuresti. Mi-l primeste si fara certificat?
M-a prins radarul cu 65km peste limita legala, am contestat la judecatorie, am pierdut, trebuie sa predau permisul zilele astea.
Pot sa dau examen pentru reducerea perioadei de suspendare?
Unde trebuie sa fac cererea? Unde se da examenul?
Am cautat informatii despre aceasta, dar nu am gasit.

Va multumesc anticipat.
Firma noastra are un contract cu un investitor pentru executie unei case. Vrem sa mergem cu muncitorii nostri si cu utilajele noastre. Ce conditii trebuie sa indeplineasca firma, pentru a nu avea probleme cu autoritatile locale? Ma refer in special la muncitori. Investitorul pune conditii sa se respecte legislatia locala.

Am cautat peste tot si nu am gasit decit reguli cu privire la angajarea muncitorilor romani de catre firme straine.
Am depasit in localitate viteza legala cu peste 50Km/h. Am semnat procesul verbal, nu am avut obiectii (fraier). Mi-au luat permisul pentru 3 luni. Am primit dovada pentru 15 zile.
Nu am mai avut permisul suspendat in 15 ani de condus. Nu am avut niciodata vreun un punct penalizare.
Ce pot sa fac sa usurez pedeapsa?
Pot sa fac o contestatie? Pe ce motiv?
Pot sa fac o cerere de reducere a pedepsei? Inainte sau dupa ce vine decizia de la judecator?
Va multumesc.