avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate gody

Activitate gody

ma intereseaza daca un sef de compartiment ( laborator)este considerat functie de conducere intr-o societate comerciala cu capital integral de stat si daca are obligatia depunerii declaratie de avere conformSpecific ca nu exista nicio delegare din partea Consiliului de Administratie in conformitate cu legea 31/1990 privind delegarea conducerii societatii catre seful de compartiment.Delegarea fiind facuta catre directorul general.
Singura specificare facuta este in organigrama societatii care considera functia de sef de compartiment - conducere,dar cred ca aceasta se refera la conducere tehnica,nu?In fisa de post nu este specificata nicaieri partea de "conducere"
o intreprindere individuala ( care in Romania nu este inregistrata in scopuri de TVA) poate primi o plata in avans de la o firma din UE? Deoarece II nu este inca inregistrata in ROI - abia acum se incep procedurile ,factura pentru avansul primit poate fi emisa dupa primirea inregistrarii in ROI? Cum se face inregistrarea contabila in acest caz ?
am o intreprindere individuala cu domeniu de activitate consultanta tehnica si nu sunt platitor de TVA. Cum fac o factura in euro cu o firma din UE si care sunt regurile de inregistrare in contabilitate?.Pentru acest venit obtinut, in afara de impozitul pe venit-16%, mai se aplica si alte taxe@
daca am un contract de munca pe perioada nedeterminata la care mi se retin impozit,sanatate,cas
pot sa-mi fac un pfa?
ce impozite platesc la acest pfa dupa 1 iulie 2010