avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate gdla

Activitate gdla

ok, ce nu inteleg, pot face recurs in 15 zile de la comunicare sau 15 zile de la pronuntare.

In sedinta publica din data de 23.06, judecatoarea a spus, "In pronuntare". Dupa cateva zile m-am uitat pe site si am vazut ce e scris mai sus.

Daca pot face recurs in 15 zile de la comunicare (comunicare care ma astept sa contina si motivarea) inca nu am primit nimic si trebuie sa astept in continuare.

Daca pot face recurs in 15 zile de la pronuntare atunci nu mai pot face acest lucru in sa si perioada de suspendare a permisului a trecut (2 luni suspendare + 1 luna ca nu l-am predat in cele 15 zile).

Am dreptate?
Multumesc, am mai verificat odata pe site, 15 zile de la comunicare.

Respinge plângerea formulată de petentul xxx în contradictoriu cu intimata Brigada de Poliţie Rutieră împotriva procesului verbal de contravenţie seria CC nr. xxx din data de 23.06.2009. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 26.03.2010.

Eu as merge sa depun cererea de recurs insa vreau sa vad care este motivarea instantei de judecata.

Ma gandeam ca poate au trimis prin posta comunicarea si nu a ajuns la mine si sa ma trezesc cu dosar penal ca nu le-am dus permisul in 15 zile de cand instanta s-a pronuntat.

Buna ziua,

Am depus o plangere impotriva unui proces verbal de contraventie. In data de 23 martie apare pe site (just portal) ca plangerea a fost respinsa cu drept de recurs in 15 zile.

Intrebare, pana in ziua de azi nu am primit inca motivarea, este posibil sa intarzie atat de mult.

Daca este vorba de un permis de conducere suspendat, atunci circuland cu masina sunt in afara legii?
Răspuns la discuția Declaratie falsa
Multumesc pentru raspuns,

Este posibil sa depun o plangere imotriva acestei persoane pentru declaratii mincinoase? si daca da unde? la sectia de Politie este ok?

Va rog, daca se poate sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie.

Am avut o altercatie verbala, de fapt mai mult o discutie in contradictoriu cu cineva, acuzatia mea catre ea fiind ca e nesimtita.

Dupa toate astea aflu a doua zi ca a chemat politia si abulanta pe motiv ca am agresat-o vizic, mai exact i-am dat o palma :O

La toata acesta scena nu a asistat nimeni, adica nu are martori, asta daca nu aduce martori mincinosi.

Probabil ca nu ma credeti ca nu am atins-o insa imi asum riscul, este penibil si socant, cel putin pentru mine.

Ma puteti sfatui ce as putea sa fac, care sunt riscurile, ce se intampla in astfel de cazuri? deocamdata nu m-a chemat nimeni la politie.


Multumesc,