Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... comunicarea hotararii judecatoresti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

comunicarea hotararii judecatoresti

Buna ziua,

Am depus o plangere impotriva unui proces verbal de contraventie. In data de 23 martie apare pe site (just portal) ca plangerea a fost respinsa cu drept de recurs in 15 zile.

Intrebare, pana in ziua de azi nu am primit inca motivarea, este posibil sa intarzie atat de mult.

Daca este vorba de un permis de conducere suspendat, atunci circuland cu masina sunt in afara legii?
daca nu ati primit comunicarea nu va faceti probleme ,hotarirea ramane defenitiva dupa 15 zile de la comunicare sau pronuntare trebuie sa mergeti la arhiva sa verificati daca aveti dreptul la recurs in term. de 15 zile de la pronuntare sau comunicare daca de la comunicare asteptati acasa hotararea daca de la pronuntare socotiti 15 xile si face anterior indeplinirii termenului recurs pentru a prelungi perioada de circulatie .folositiva de toate caile de atac pentru a mai putea circula ,astept sa vedem daca ati inteles?
sfatul meu. daca vrei sa tii permisul in buzunar, fa recurs. politia nu cere de obicei sentintele de recurs, care costa. fara sentinta nu va pot cere permisul.
nu il vor lua nici acum daca va duceti sa il depuneti, daca nu va duceti si cu sentinta in acelasi timp.
Multumesc, am mai verificat odata pe site, 15 zile de la comunicare.

Respinge plângerea formulată de petentul xxx în contradictoriu cu intimata Brigada de Poliţie Rutieră împotriva procesului verbal de contravenţie seria CC nr. xxx din data de 23.06.2009. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 26.03.2010.

Eu as merge sa depun cererea de recurs insa vreau sa vad care este motivarea instantei de judecata.

Ma gandeam ca poate au trimis prin posta comunicarea si nu a ajuns la mine si sa ma trezesc cu dosar penal ca nu le-am dus permisul in 15 zile de cand instanta s-a pronuntat.

nu e dosar penal, se prelungeste suspendarea cu inca 30 de zile. problema e ca tu ca sa eviti acest lucru, trebuie sa iei sentinta cu stampila ca e definitiva si irevocabila si sa te prezinti cu ea la politie in interiorul termenului de 15 zile de la pronuntare! deja nu mai ai cum sa te incadrezi in termen...
ok, ce nu inteleg, pot face recurs in 15 zile de la comunicare sau 15 zile de la pronuntare.

In sedinta publica din data de 23.06, judecatoarea a spus, "In pronuntare". Dupa cateva zile m-am uitat pe site si am vazut ce e scris mai sus.

Daca pot face recurs in 15 zile de la comunicare (comunicare care ma astept sa contina si motivarea) inca nu am primit nimic si trebuie sa astept in continuare.

Daca pot face recurs in 15 zile de la pronuntare atunci nu mai pot face acest lucru in sa si perioada de suspendare a permisului a trecut (2 luni suspendare + 1 luna ca nu l-am predat in cele 15 zile).

Am dreptate?