avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate doinaradicof

Activitate doinaradicof

Buna ziua,

am si eu o nelamurire si sper sa ma poata ajuta cineva cu un raspuns exact.
Am o firma la care sunt asociat unic (pe care incerc sa o inchid) si din iulie 2008 am de la Administratia financiara regim de declarare derogatoriu. Firma nu a mai desfasurat nicio activitate intre timp.
In aceste conditii, ar fi trebuit sa platesc impozitul forfetar introdus anul trecut?
Eu nu am platit nimic pana acum, considerand activitatea firmei suspendata, si neavand contabil care sa ma puna la curent cu noile legi...
Acum doresc sa lichidez voluntar firma, dar as vrea sa ma lamuresc mai intai daca am de platit impozit.

Multumesc.
Buna ziua,

Si eu ma aflu intr-o situatie similara (doresc inchiderea unei firme la care sunt asociat unic), imi poate spune cineva ce informatii trebuie sa contina decizia asociatului unic? se gaseste undeva vreun model pentru aceasta decizie?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Lichidare firma
Pentru mine este in regula termenul de 2 luni, si costurile mi se par ok avand in vedere ca, din cate am auzit, costul pt lichidator este mai mare.
Imi puteti spune ce ar trebui sa fac pentru a dizolva/ lichida firma pe aceasta cale?

Multumesc mult!
Răspuns la discuția Lichidare firma
Multumesc mult pentru raspuns.
Nu am nicio datorie la vreo societate comerciala. Inteleg ca in acest caz singura varianta este sa apelez la un lichidator. La ce costuri sa ma astept in acest caz?

Multumesc mult!
Discuție Lichidare firma
Buna ziua,
Am o societate comerciala infiintata in 2007., cu sediul social in Slobozia, jud Ialomita. Am desfasurat cateva luni de activitate iar in august 2008 am suspendat activitatea pe 3 ani. De atunci am depus raportarile necesare (bilant de 2 ori pe an), iar in acest moment as vrea sa inchid firma, intrucat nu vreau sa redeschid activitatea dupa expirarea celor 3 ani.
Imi puteti spune care este exact procedura si pe la cat se duc costurile pentru inchiderea firmei?
De la Registrul Comertului Slobozia mi s-a spus sa fac o cerere si sa imi gasesc lichidator, dar din cate stiu costurile pt lichidator sunt destul de mari. Exista o alta varianta, eventual mai ieftina?

Multumesc mult.