Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale urgent model hotarare dizolvare si lichidare simultana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

urgent model hotarare dizolvare si lichidare simultana SRL asociat unic

buna seara, am si eu o problema,
am un SRL asociat unic si doresc sa il dizolv si lichidez simultan conform art. 235, dar am inteles ca am nevoie de o hotarea .
ma puteti ajuta cu un model
Buna ziua !
Procedura de dizolvare / lichidare voluntara a unei firme, potrivit noilor modificari ce au intrat in vigoare la sfarsitul lunii iunie 2008, presupune depunerea la Registrul Comertului a doua dosare corespunzatoare celor doua etape ce trebuie parcurse: cea de dizolvare - lichidare si apoi cea de radiere si o scurtare apreciabila a timpului necesar desfiintarii firmei.
Actele necesare pentru inregistrarea desfiintarii voluntare a societatii sunt:
Etapa 1 – dizolvarea si lichidarea voluntara
- Cerere de inregistrare a mentiunii
- Hotararea AGA sau decizia asociatului unic
- Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
- Dovada achitarii taxelor.
Etapa 2 – de radiere (voluntara)
- Cerere de radiere
- Certificatul de inregistrare si anexele
- Situatia financiara de lichidare
- Hotararea de repartizare a activelor
- Certificat de la Administratia Financiara din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
- Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
- Dovada achitarii taxelor.
Marius Zaharia, Avocat
Buna ziua,

Si eu ma aflu intr-o situatie similara (doresc inchiderea unei firme la care sunt asociat unic), imi poate spune cineva ce informatii trebuie sa contina decizia asociatului unic? se gaseste undeva vreun model pentru aceasta decizie?

Multumesc anticipat!
se gaseste undeva vreun model pentru aceasta decizie?

la ORC exista serviciul de asistenta ...
bineanteles contra cost .....
urgent model hotarare dizolvare si lichidare simultana SRL asociat unic