avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1368 soluții astăzi
Forum Activitate Mihacea Vasilica

Activitate Mihacea Vasilica

Discuție Pensionare
In ce data se poate pensiona un barbat nascut in mai 1956, in conditiile in care are 41 de ani cotizare, dara grupa, dar cu spor de noapte pe tot parcursul?
Răspuns la discuția CONCEDIU MEDICAL- CONCEDIU ODIHNA
Offf! Asta este, indemnizatie mica... Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția CONCEDIU MEDICAL- CONCEDIU ODIHNA
Asta stiu, insa ar fi tare bine daca s-ar lua in considerare =drepturile salariale=, nu =indemnizatia de concediu medical=, adica sa fie luate in considerare ultimele trei luni lucrate efectiv.
Răspuns la discuția CONCEDIU MEDICAL- CONCEDIU ODIHNA
... cu 75% indemnizatie, conform codului de boala (dubla fractura mana stanga).
Răspuns la discuția CONCEDIU MEDICAL- CONCEDIU ODIHNA
Si inca ceva va rog sa-mi spuneti: Indemnizatia de concediu de odihna va fi mai mica daca in ultimele 3 luni de dinaintea lui am avut concediu medical?
Răspuns la discuția CONCEDIU MEDICAL- CONCEDIU ODIHNA
Multumesc frumos! :)
Da, aveti dreptate! Doar pentru sporul de stabilitate se scadea perioada CIC, nu si pentru transele de vechime. Acum nu se mai scade nici pentru sporul de stabilitate, gratie unui proiect de lege initiat de domnul senator Liviu Marian Pop, care a avut sorti de izbanda.
Răspuns la discuția Lider de sindicat
Am fost lider de sindicat peste 10 ani...Stiu ca a fi observator din partea sindicatului nu inseamna ca faci parte din comisia de examen.
In perioada 2012-2015 CIC nu mai era considerat vechime in invatamant, ci doar vechime in munca. Din 2015 s-a revenit, si din nou este considerat vechime in munca.
Răspuns la discuția Lider de sindicat
Candidatii pot contesta faptul ca nu au fost reprezentati de sindicat, pentru certificarea corectitudinii desfasurarii examenului. Daca o fac, atunci scoala va fi obligata sa repete organizarea examenului.