avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate maria stoica

Activitate maria stoica

Buna ziua;

Sunt in partaj cu fostul sot si mama mea a facut o cerere de interventie voluntara principala.

In conditiile in care ,in inscrisul de mana ,nu se precizeaze ca banii imprumutati de mama, pentru achizitia locuintei , ar trebui restituiti la o data anume, poate fii interpretata ca tardiva ,cererea de interventie voluntara?
Apartamentul a fost cumparat in 2005.
Se supune termenului de prescriptie general,de 3 ani?


Va multumesc!
Apartamentul a fost achizitionat in 2005.
Revin cu o intrebare la dumneavoastra.
Daca mama face aceasta interventie voluntara, nu poate fii invocata cererea ei ca fiind tardiva pentru restituirea sumei de bani? Nu s-a prescris cererea de restituire?Prescriptia nu e de 3 ani?
Multumesc!
Multumesc pentru sfat.
Aveti mare dreptate in ceea ce spuneti. Dar oamenii reactioneaza ciudat cand e vorba de bani, mai ales de banii altora. Cred ca li se cuvin. Legea ne ofera
drepturi si orice greseala facuta se plateste.Pacat ca, inca nu am invatat ,ca fiecare om, inainte de a lua o decizie de care depinde viitorul lui ,,ar trebui sa se consulte cu un avocat .
Multumesc mult!Mi-a venit inima la loc!
Stimate domnule avocat,,puteti sa-mi dati un sfat?Mama cere inapoierea sumei de bani pe care a imprumutat-o!Si, vrea sa ma ajute la marirea sanselor de cota parte mai mare,la apartament in partaj.Sotul mai are un credit de nevoi personale, unde in dreptul numelui meu a semnat in fals. Poate influenta cursul partajului acest credit?
Multumesc!
Va multumesc tare mult pentru raspunsuri !
Credeam ca nu are valoare actul semnat de martori pentru ca nu e autentificat la notar!
Da ,mama a facut cerere de interventie principala! Vrea sa recupereze banii!Are sanse?
Multumesc tare mult;
Depinde de interpretarea articolelor din codul civil?
Va multumesc pentru raspuns!
Imprumutul e facut in scris,sub semnatura privata ,dar nu autentificat la notar.
Se tine cont?!
Multumesc!