avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate lia_nedelcu

Activitate lia_nedelcu

Discuție Mostenire
Mostenire

Va rog, am urmatoarea intrebare:
Suntem trei frati, ce drepturi legale de mostenire avem in urmatoarea situatie?
Mama mea este recasatorita de 23 ani, dupa moartea tatalui meu.S-a facut succesiune dupa moartea tatalui.
Mama are 76 ani si sotul ei 84 ani.
In anul 2000 au incheiat la notariat fiecare cate un testament.
In al mamei este specificat ca are trei copii si lasa dupa incetarea din viata tot ce detine sotului intru-cat legatarul o intretine, ingrijeste fiind in varsta si bolnava.
In testamentul sotului ei se specifica ca nu are descendenti sau ascendenti privilegiati si la fel lasa totul in favoarea mamei la incetarea lui din viata, intru cat legatara il intretine, ingrijeste el fiind in varsta si bolnav.
Sotul mamei mai are in viata o sora si un nepot de la un frate care nu sunt specificati in testament si cu care nu a tinut legatura .
De aprox un an mama este grav bolnava( diabet cu complicatii, cancer, guta) si efectiv la pat de 7 luni ( nu se mai poate face nimic pentru vindecarea ei desi am fost cu ea de multi ani la medici, internari, tratamente).
In aceste 7 luni , eu si sora mea, fiecare cate 2 sapt pe luna locuim la ei pentru ingrijirea mamei si menajul sotului ei. Noi locuim de fapt in Constanta si ei in Cernavoda.(ne neglijam familiile noaste pentru ai sprijini).
Sotul ei este in putere, isi administreaza singur (acum dupa ce mama s-a imbolnavit)
celedoua magazine si nu se implica aproape cu
nimic in ingrijirea mamei,considerand ca este de datoria noastra sa-i ingrijim.Zilnic el este plecat la magazine,vine seara, mananca si se culca, doar sambata si duminica uneori raman singuri daca plecam noi.
De ani de zile eu si sora mea am facut menajul casei si chiar i-am ajutat la magazine in masura timpului disponibil , deoarece eu am avut serviciu, acum sunt la pensie.
El a facut aceste testamente intrucat
nu doreste ca tot ce au agonisit impreuna cu mama sa ramana la nici unul dintre noi fratii, desi eu si sora mea am avut si avem in continuare grija de ei pentru ca este mama la mijloc.
In cazul decesului mamei mele , noi cei trei copii avem vreun drept legal?
In cazul decesului sotului mamei (inainte sau dupa decesul mamei)cum se face succesiunea ?
Se tine cont ca tot patrimoniul pe care-l detin s-a realizat dupa casatoria cu mama?


Multumesc anticipat pentru raspuns.
Intradevar, m-am documentat mai bine si nu este contract de intretinere ci testament cate unul pentru fiecare.
In al mamei este specificat ca are trei copii si lasa dupa incetarea din viata tot ce detine sotului intru-cat legatarul o intretine, ingrijeste fiind in varsta si bolnava.
In testamentul sotului ei se specifica ca nu are descendenti sau ascendenti privilegiati si la fel lasa totul in favoarea mamei la incetarea lui din viata, intru cat legatara il intretine, ingrijeste el fiind in varsta si bolnav.
Sotul mamei mai are in viata o sora si un nepot de la un frate care nu sunt specificati in testament si cu care nu a tinut legatura .
In cazul decesului mamei mele , noi cei trei copii avem vreun drept legal?
In cazul decesului sotului mamei (inainte sau dupa decesul mamei)cum se face succesiunea ?
Se tine cont ca tot patrimoniul pe care-l detin s-a realizat dupa casatoria cu mama?

Multumesc pentru raspuns.
Multumesc mult pentru raspuns.
Va rog, am urmatoarea intrebare.
Suntem trei frati, ce drepturi legale de mostenire avem in urmatoarea situatie?
Mama mea este recasatorita de 23 ani, dupa moartea tatalui meu.
Mama are 76 ani si sotul ei 84 ani.
In anul 2000 au incheiat la notariat cate un contract de intretinere, unul in favoarea celuilalt pentru toate bunurile mobile si imobile.
Sotul mamei nu are copii, mai are in viata o sora si un nepot de la frate, cu care nu a tinut legatura .
Mama are specificat in contract ca are trei copii.
De aprox un an mama este grav bolnava( diabet cu complicatii, cancer, guta) si efectiv la pat de 7 luni ( nu se mai poate face nimic pentru vindecarea ei desi am fost cu ea de multi ani la medici, internari, tratamente).
In aceste 7 luni , eu si sora mea, fiecare cate 2 sapt pe luna locuim la ei pentru ingrijirea mamei si menajul sotului ei. Noi locuim de fapt in Constanta si ei in Cernavoda.(ne neglijam familiile noaste pentru ai sprijini).
Sotul ei este in putere, isi administreaza singur doua magazine si nu se implica cu nimic in ingrijirea mamei,considerand ca este de datoria noastra sa-i ingrijim.Zilnic el este plecat la magazine,vine seara, mananca si se culca, doar sambata si duminica uneori raman singuri daca plecam noi.
Mama desi este bolnava mai de mult a lucrat si ea la magazine pana in luna decembrie 2009
pentru ca asa a dorit el(obligat).
De ani de zile eu si sora mea am facut menajul casei si chiar i-am ajutat la magazine in masura timpului disponibil , deoarece eu am avut serviciu, acum sunt la pensie.
El a facut aceste contracte de intretinere intru cat nu doreste ca tot ce au agonisit impreuna cu mama sa ramana la nici unul dintre noi fratii, desi eu si sora mea am avut si avem in continuare grija de ei pentru ca este mama la mijloc.
Fapul ca mama are specificat in contractul ei ca are trei copii, avem totusi vreun drept, sau trebuie refacut contractul mamei intr-cat sotul nici nu are grija de ea?

Multumesc anticipat pentru raspuns.