avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1904 soluții astăzi
Forum Activitate simonaelena_2008

Activitate simonaelena_2008

Răspuns la discuția CCC pentru al doilea copil
"Incepand cu luna octombrie 2012, de cand s-a modificat OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, pe perioada pana veti intra in CCC2 veti primi 600 lei pe luna pe langa indemnizatia pentru CCC1."
Referitor la acest lucru, cei de la primarie mi-au spus ca nu stiu nimic de acest lucru... Ce sa fac??Cum ar trebui sa sune cererea si adresata cui??? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția CCC pentru al doilea copil
Multumesc pentru raspuns insa mai am o intrebare in sensul ca eu acum beneficiez de CCC pana la varsta de doi ani platit sau intru pe noua lege cand se plateste doar pana la varsta de 1 an???? Si inca o intrebare referitor la: "pe perioada pana veti intra in CCC2 veti primi 600 lei pe luna pe langa indemnizatia pentru CCC1"... adica voi primi cei 600 de lei de cand s-a nascut cel de-al doilea bebe pana incep CCC2??


Buna seara! Am urmatoarea problema :sunt in concediu crestere copil pana pe data de 22.10.2012. In luna august am nascut cel de-al doilea copil.Intrebarea mea este cum se procedeaza???Apelez la dumneavoastra deoarece cei de la primaria nu au stiut sa-mi dea nici un fel de informatie si colac peste pupaza m-a sunat astazi doamna care se ocupa de dosarul meu astazi sa-mi spuna ca trebuia sa depun hartiile cu 30 zile inainte de a face primul copil 2 ani... Va rog din suflet sa-mi raspundeti... si daca se poate sa-mi explicati pas cu pas ce trebuie sa fac, unde sa merg si de ce documente am nevoie??? Va multumesc!!!
Răspuns la discuția PROPRIETATE...
multumesc pt raspuns dar ati putea fi mai explicit va rog??ma refer la etapele care trebuiesc parcurse... multumesc anticipat
Discuție PROPRIETATE...
BUNA ZIUA...
INTAMPIN URMATOAREA PROBLEMA:AM CONSTRUIT O CASA PE TERENUL SOCRILOR DAR CU AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE PE NUMELE SOCRULUI MEU CARE A DECEDAT ANUL TRECUT.PE TERENUL UNDE AM CONSTRUIT CASA MAI ARE SI FAMILIA SOTULUI MEU CONSTRUITA O CASA "BATRANEASCA". SOTUL MEU ARE 3 FRATI CARE IN PRINCIPIU SUN DE ACORD CA JUMATATE DIN SUPRAFATA TERENULUI SI CASA CONSTRUITA DE NOI SA NE REVINA ...PROBLEMA MEA ESTE ACEEA CA NU STIU CE DEMERSURI TREBUIE SA FAC PENTRU A PUTEA INTRA IN PROPRIETATEA CASEI SI A TERENULUI CARE MI SE CUVIN.MENTIONEZ CA SOACRA MEA DETINE TITLU DE PROPRIETATE PENTRU CASA SI TERENUL PE CARE IL ARE.VA ROG SA MA AJUTATI CU ETPELE CE TREBUIESC PARCURSE IN VEDEREA SOLUTIONARII ACESTEI PROBLEME. VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Buna ziua..
Problema este una cu care fratele meu se confrunta de ceva vreme si anume un politist caruia i s-a pus pata pe el si il sanctioneaza cu fiecare ocazie...ba mai mult, mai nou inca 2 colegi de-ai politistului.Probleme au aparut inca de anul trecut cand fratele meu a fost sanctionat in nenumarate randuri cu diverse amenzi pe motiv ca ar face transport ilegal de persoane, insa totul a culminat in septembrie 2009 cand in doua zile consecutiv a fost sanctionat cu amenzi in valoare de 5000 lei.Va povestesc cum a intrat in posesia unei amenzi in valoare de 2500 lei:in luna septembrie am avut nunta si ca urmare a trebuit sa-mi schimb cartea de identitate, in ziua aceea, era vineri ne-am plimbat continuu din vs in localitatea unde avem domiciliul datorita birocratiei din romania.La un moment dat am fost trasi pe dreapta de catre un domn politist de la rutiera (mentionez ca de dimineata, fratele mai fusese oprit si legitimat cand o aducea pe mama si pe soacra lui pt a-si rezolva niste probleme) care scurt si la obiect i-a cerut actele si a inceput sa scrie proces verbal, degeaba i-am explicat ca suntem rude ca ne-a spus (mie si sotului meu) ca nu il intereseaza si asa a primit fratiorul meu amenda de 2500 lei pt faptul ca isi transporta "ilegal" sora si cumnatul.Imediat am mers si am facut contestatie si bineinteles ca la proces s-a decis in favoarea noastra.Tin sa spun ca de atunci nu se mai poate circula pe raza judetului din cauza acestui domn cu legea in mana.Saptamana trecuta fratele meu a condus masina unui verisor insotit de acesta bineinteles!!ce credeti???Domnul agent i-a confiscat nr de inmatriculare ale autoturismului varului nostru si l-a sanctionat pe fratele meu cu amenda in valoare de 5000 lei..pt ce??"transport ilegal de persoane".+ tot saptamana trecuta, vineri, in timp ce fratele meu impreuna cu 2 verisori si cu baiatul nasei mele(are 14 ani) se deplasau spre bacau pentru semnarea unui contract de munca in strainatate , au fost opriti de catre acelasi domn agent de la rutiera care avea aceiasi problema mai veche, fara prea multe intrebari a cerut ca placuele de inmatriculare si certificatul masinii sa-i fie predate "asa ca vreau eu". Problema care ma macina cel mai tare este aceea ca domnu agent l-a luat mai mult pe sus pe baiatul nasei mele , si l-a bagat in masina politiei unde l-a interogat circa 20 minute. Va reamintesc ca baiatul este minor nu are decat 14 ani!!! Intrebarea mea este urmatoarea:VI SE PARE NORMALA ATITUDINEA ACESTUI FENOMEN DE AGENT??? Cand a vazut ca baiatul nu ii spune ce vrea dumnealui s-a auda, a anulat procesul verba si i-a transmis fratelui meu "TOT TE F.T EU PE TINE SI TE LAS FARA CARNET!"Va rog spuneti-mi ce am putea face cu acest domn agent??Sincer nu se mai poate circula pe strada din cauza lui???Am putea face o plangere la parchet???Va ro ajutati-ne!! Multumesc!!