avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate maria084

Activitate maria084

Aveti dreptate a fost alegerea mea sa cresc copil de tanara si nu imi pare rau ptr ca este mandria mea si macar eu ma bucur de copilul asta si ma intereseaza. Nicidecum nu ma intereseaza sa anulez drepturile mamei naturale, dar nici nu pot sta detasata sa ma uit cum pe ea nu o intereseaza acesti copii, daca vi se pare normal ca o mama sa-si ia copilul la ea in Spania(in cazul de fata) si sa-l lase in grija surorii ei in permanenta, asfel copilul rupand ori ce legatura cu fratele si tatal ei, asta nu inteleg eu macar daca o lua sa se ocupe ea de fata, ca pana la urma e obligatia/datoria ei.
multumesc mult ptr raspunsuri.
nu pot renunta fara sa incerc sa ii iau fata pentru ca pe ea nu o intereseaza copii, eu am 25 ani si de 3 ani de zile cresc, impreuna cu sotul meu, un baiat de 12 ani , iar in astia 3 ani de zile pe ea niciodata nu a interesat-o baiatul, de scoala, ce face, daca are probleme sa vb cu el sau ceva; baiatul nu vrea sa auda de ea desi niciodata noi nu am vb urat de ea, la inceputu chiar il incurajam sa aiba legatura cu ea.Iar fata duce lipsa mamei, ea atasandu-se foarte mult de noi, ingrijita si educata este de bunicii ei nu prea am ce sa zic in privinta asta, dar noi avem posibilitatea sa o crestem langa fratele ei si sa ne ocupam de ea la scoala, pe cand fosta a luat-o in spania si nici macar nu se ocupa de fata ci sora ei.sotul meu sufera enorm si de aceea tot incerc sa fac tot ceea ce se poate sa luam si fata.am mai citit hot.jud. inca o data si acolo spune ca-i incredinteaza fata spre crestere si educare, dar nu precizeaza unde; dar nu mi se pare corect ca acest copil sa sufere dupa tatal si fratele ei, doar ptr ca mama ei a considerat ca e spre bn ei sa creasca in spania.mentionez ca intelegerea in timpul divortului a fost ca sotul meu sa nu ceara fata ca ea o sa se ocupe de ea in romania.
va rog mult de tot sa ma ajutati, sotul meu a fost casatorit 10 ani, din care a rezultat 2 copii, in acest moment baiatul are 12 ani si fata are 7 ani.In urma divortului baiatul a ramas in grija noastra si fata in grija fostei, noi avand drept de vizita din 2 in 2 sapt sa luam fata la domiciliul nostru, pe timpul vacantei de paste si de iarna cate o sapt si in vacantza de vara o luna.Problema e ca sora fostei sotii a venit in luna iunie in tara cu procura de la fosta prin care ii da dreptul sa scoata fata din tara, iar pe data de 17.06.2010 a scos fata din tara ducand-o in spania acolo unde fosta lucreaza(mentionez nu detine rezidenta), fara acordul sotului meu, nici macar nu ne-a anuntat stiind ca vrem sa o luam o luna in vacanta de vara.In timpul procesului ea nu s-a prezentat, doar a imputernicit avocata, ea nevenind sa-si vada copii de 2 ani.I s-a incredintat fata prin hot. jud. sa o creasca la domiciliul parintilor ei din romania nicidecum in spania.sunand-o sotul sa o intrebe cand aduce fata in romania a spus ca nu o mai aduce ca o da la scoala in spania.
invatatine va rog ce putem face ca sa putem sa o obligam sa aduca fata in tara, sa putem mentine relatiile cu ea, mentionez ca o iubim foarte mult pe fata si nu vreau sa renuntz fara lupta.
mai mentionez ca pe cale amiabila nu ne putem intelege ea folosindu-se tot timpul de santaje si amenintari ptr a-si indeplini scopul.
In urma mesajului acesta am primit ca sfat sa formululez plangere penala impotriva fostei sotii pentru nerespectarea masurilor privind incredintarea minorului,conf.art.307 al.2 c.pen.
Plangerea trebuie sa o dovedesc cu probe acte,martori,orice alte probatorii acceptate de lege.
Avand in vedere sfatul primit i-am trimis o scrisoare cu confirmare de primire prin care o anuntam ca pe data de 01.08.2010 ne prezentam la domiciliul ei din bz sa luam fata, iar atunci cand o sa ne prezentam la acea data sa luam fata si la programul de vizita stabilit pana atunci avem de gand sa chemam politia ca sa ne intocmeasca proces verbal prin care sa constate ca nu s-a respectat programul de vizita stabilit prin hotarare judecatoreasca si o sa chemam politia pana in toamna cand ar trebui sa inceapa fata scoala, cand o sa aflam sigur daca chiar nu mai are de gand sa aduca fata in tara.
Intrebarea mea este daca acestea vor fi considerate probe suficiente ca sa-i deschida dosar penal, si poate in felul acesta o sa se sperie si o sa ne aduca fata in tara, sau sunt insuficiente. Si as mai vrea sa va intreb daca stiti cumva daca am putea sa facem vreun fel de plangere si la protectia copilului.
Mai specific ca noi acum vrem sa strangem probe si pentru a deschide proces de reincredintare copil si daca stiti cumva daca probele stranse pana acum o sa cantareasca la proces, inclusiv dosarul penal pe care am vrea sa-l facem fostei.
Va rog mult de tot sa ne sfatuiti daca e bine procedat pana acum si sa ne invatati ce ar mai trebui facut.
Va multumim anticipat!!!!!
multumesc o sa incercam si varianta aceasta.
Răspuns la discuția program de vizita minor
multumesc mult de tot
am si eu o nelamurire privind programul de vizita.sotul meu a mai fost casatorit iar in urma casatoriei au rezultat 2 copii frumosi, un baiat de 12 ani si o fata de 7 ani.baiatul este in grija noastra, iar fata in grija fostei sotii la domiciliul parintiilor ei.avem program de vizita de 2 ori pe luna de vineri pana duminica, cate o sapt in vacantele de paste si de iarna si o luna in vacanta de vara.
sunt nelamurita daca in vacanta de vara avem dreptul de a lua fata o luna de zile , mai avem dreptul in decursul vacantei sa o mai luam si de 2 ori pe luna dupa ce trece luna aceea in care o avem la noi.
si inca o problema legata de baiat, si fosta sotie are dreptul de a lua baiatul de 2 ori pe luna si la fel in vacante, dar baiatul nu vrea sa stea cu ea la parintii ei unde areaceasta domiciliul, pe ea vrea sa o vada , dar pe bunicii nu( ptr ca acestia tot timpul il vorbesc de rau pe tatal lui), daca baiatul nu vrea sa se duca la ea sa stea acolo il poate obliga in vreun fel sau e decizia lui.imi este frica ca daca il obliga sa se duca acolo sa nu fuga de acasa sau sa faca alte prostii.
daca cumva mai puteti sa-mi dati si un alt sfat va rog mult de tot ca as vrea sa am mai multe variante, suntem disperati, mai ales ca am vb cu fata la telefon si era foarte trista ca nu e langa noi.va multumesc anticipat:(
Multumesc ptr raspuns o sa incercam sa facem si lucrul acesta.
va rog mult de tot sa ma ajutati, sotul meu a fost casatorit 10 ani, din care a rezultat 2 copii, in acest moment baiatul are 12 ani si fata are 7 ani.In urma divortului baiatul a ramas in grija noastra si fata in grija fostei, noi avand drept de vizita din 2 in 2 sapt sa luam fata la domiciliul nostru, pe timpul vacantei de paste si de iarna cate o sapt si in vacantza de vara o luna.Problema e ca sora fostei sotii a venit in luna iunie in tara cu procura de la fosta prin care ii da dreptul sa scoata fata din tara, iar pe data de 17.06.2010 a scos fata din tara ducand-o in spania acolo unde fosta lucreaza(mentionez nu detine rezidenta), fara acordul sotului meu, nici macar nu ne-a anuntat stiind ca vrem sa o luam o luna in vacanta de vara.In timpul procesului ea nu s-a prezentat, doar a imputernicit avocata, ea nevenind sa-si vada copii de 2 ani.I s-a incredintat fata prin hot. jud. sa o creasca la domiciliul parintilor ei din romania nicidecum in spania.sunand-o sotul sa o intrebe cand aduce fata in romania a spus ca nu o mai aduce ca o da la scoala in spania.
invatatine va rog ce putem face ca sa putem sa o obligam sa aduca fata in tara, sa putem mentine relatiile cu ea, mentionez ca o iubim foarte mult pe fata si nu vreau sa renuntz fara lupta.
mai mentionez ca pe cale amiabila nu ne putem intelege ea folosindu-se tot timpul de santaje si amenintari ptr a-si indeplini scopul.astept un raspuns urgent.mulumesc:(:((