avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Activitate smicu

Activitate smicu

Buna ziua. Locuiesc intr-un apartament la bloc si am o mare problema cu vecinul de deasupra mea. Acesta inchiriaza apartamentul inca din 2009. Recent a inchiriat iarasi unor muncitori. Numarul chiriasilor este de 6 persoane. Linistea mea este perturbata zilnic, deoarece acestia produc zgomote dimineata devreme si noaptea pana tarziu: trantesc usi , ferestre, dulapuri, tropaie si vorbesc foarte tare. Viata mea si a familiei mele a devenit imposibila. De asemenea tavanele apartamentului meu au inceput sa crape si tencuiala sa cada. Mentionez ca acest proprietar nu cred ca plateste impozit pe chirie la stat , iar muncitorii nu stiu daca au contracte de munca.
Cum pot proceda legal? Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in acest caz.
Multumesc.
am sunat si mi s-a zis ca anexa contractului individual de munca este de fapt fisa postului , fapt ceea ce eu nu cred deloc . puteti sa imi confirmati lucrul acesta? in contract se face referire clar si la anexa si la fisa postului , deci am impresia ca angajatorul incearca sa-mi ascunda ceva..... nu stiu ce sa mai cred ....
va multumesc mult pt. promptitudine
Buna ziua . Sunt angajat la o banca comerciala pe un post de consultant financiar-bancar, pe perioada determinata, 2 luni mai exact si din nefericire doresc sa-mi dau demisia la sfarsitul celor 2 luni. problema este ca in prima luna am facut training si in a 2-a luna urmeaza sa fie de proba. in contractul individual de munca nu se face nici o precizare la plata trainingului in caz de demisie, dar apare o mentiune despre "anexa la contractul individual de munca" pe care nu am vazut-o si nici n-am primit-o, de asemenea nici fisa postului n-am primit-o sin nici n-am vazut-o. VA ROG MULT AJUTATI-MA . cum procedez? am trimis un mail la administratorul de resurse umane dar nu am primit nici un raspuns . am citit pe internet ca unele banci practica "taxa de demisie" in cazul angajatilor care nu stau mai mult de 1 an in institutia respectiva . sper ca cineva ma va ajuta, deoarece este o situatie urgenta . multumesc mult .