Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu un Vecin si Chiriasii sai
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu un Vecin si Chiriasii sai

Buna ziua. Locuiesc intr-un apartament la bloc si am o mare problema cu vecinul de deasupra mea. Acesta inchiriaza apartamentul inca din 2009. Recent a inchiriat iarasi unor muncitori. Numarul chiriasilor este de 6 persoane. Linistea mea este perturbata zilnic, deoarece acestia produc zgomote dimineata devreme si noaptea pana tarziu: trantesc usi , ferestre, dulapuri, tropaie si vorbesc foarte tare. Viata mea si a familiei mele a devenit imposibila. De asemenea tavanele apartamentului meu au inceput sa crape si tencuiala sa cada. Mentionez ca acest proprietar nu cred ca plateste impozit pe chirie la stat , iar muncitorii nu stiu daca au contracte de munca.
Cum pot proceda legal? Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in acest caz.
Multumesc.
Solutionarea problemei cu care va confruntati se poate realiza numai prin implicarea directa a proprietarului,caruia dvs sau asociatia de proprietari , in conditiile mentionate ,se poate implica pentru a-l instinta despre neajunsurile si prejudiciile pe care le cauzeaza chiriasii sai
sesizari scrise la: administratorul blocului, politia comunitara, sectia de politie de care apartineti, pentru tulburarea linistii publice.
smicu a scris:

Buna ziua. Locuiesc intr-un apartament la bloc si am o mare problema cu vecinul de deasupra mea. Acesta inchiriaza apartamentul inca din 2009. Recent a inchiriat iarasi unor muncitori. Numarul chiriasilor este de 6 persoane. Linistea mea este perturbata zilnic, deoarece acestia produc zgomote dimineata devreme si noaptea pana tarziu: trantesc usi , ferestre, dulapuri, tropaie si vorbesc foarte tare. Viata mea si a familiei mele a devenit imposibila. De asemenea tavanele apartamentului meu au inceput sa crape si tencuiala sa cada. Mentionez ca acest proprietar nu cred ca plateste impozit pe chirie la stat , iar muncitorii nu stiu daca au contracte de munca.
Cum pot proceda legal? Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in acest caz.
Multumesc.

Plangere la circa de politie sau anuntati la 112 cand fac scandal, si .... daca sunteti sigur ca.... proprietarul nu plateste impozit la stat ..... sesizare la circa financiara de sector. Cu privire la distrugerile de care faceti vorbire ... o actiune in instanta. Bafta