avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate cyberDJ

Activitate cyberDJ

Buna ziua,

Am cumparat de curand (cu toate actele in regula) spatiul de uscator al scarii in care stau impreuna cu parintii. Acel spatiu figureaza acum in acte ca garsoniera si are perete comun cu apartamentul parintilor.

Toate bune pana acum, dar as vrea sa stiu care ar fi procedura legala pentru a "trece" de la apartamentul parintilor o camera si o baie la fosta uscatorie si eventual la cat s-ar ridica o astfel de investitie (mentionez ca parintii mei nu cer nici un drept banesc asupra acelor incaperi, deci probabil se vor transfera sub forma de donatie).

Am facut o mica schita pentru a intelege mai usor ce modificari trebuie aduse, dar din pacate nu o pot atasa acestui forum, asa ca voi da linkul catre ea: [ link extern ]

Va multumesc si va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.

Marius.
Buna Ziua,

In primul rand vreau sa laud initiativa acestui forum si vreau sa zic ca deja am gasit mai multe raspunsuri aici decat pe siturile oficiale care trebuiau sa se ocupe de asta. Asa ca iata si nelamurirea mea:

De curand m-am hotarat sa trec in legalitate cu afacerea/hobby-ul pe care-l am. In weekend-uri sonorizez si filmez nunti, banchete si alte evenimente festive. Ideia este ca la un astfel de eveniment castig cam 300-350Euro si am fi doua persoane implicate in aceasta afacere.
Partea nasoala este ca afacerea merge bine numai cam 6-7 luni/an (perioada in care se fac majoritatea nuntilor).

Aici apare problema: avand in vedere ca afacerea nu merge in continu, incasarile nu sunt prea mari, ce merita (financiar vb) sa fac? PFA, AF sau SRL? Care ar fi impozitele si taxele lunare la care sa ma astept? In plus, fiind implicata muzica, ma asteapta taxe suplimentare (stiu eu, uniunea compozitorilor, etc)?

Sper ca am oferit destule detalii pentru a va face o imagine asupra problemei mele, si va rog daca puteti sa ma ajutati.