Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificare Apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificare Apartament

Buna ziua,

Am cumparat de curand (cu toate actele in regula) spatiul de uscator al scarii in care stau impreuna cu parintii. Acel spatiu figureaza acum in acte ca garsoniera si are perete comun cu apartamentul parintilor.

Toate bune pana acum, dar as vrea sa stiu care ar fi procedura legala pentru a "trece" de la apartamentul parintilor o camera si o baie la fosta uscatorie si eventual la cat s-ar ridica o astfel de investitie (mentionez ca parintii mei nu cer nici un drept banesc asupra acelor incaperi, deci probabil se vor transfera sub forma de donatie).

Am facut o mica schita pentru a intelege mai usor ce modificari trebuie aduse, dar din pacate nu o pot atasa acestui forum, asa ca voi da linkul catre ea: [ link extern ]

Va multumesc si va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.

Marius.
Ca sa afli raspunsul exact la aceasta problema va trebui sa te deplasezi la primarie la departamentul de urbanism si sa-i intrebi intai pe ei daca poti face acele modificari...adica daca ti s-ar da autorizatie de constructie(demolare) si in caz de raspuns afirmativ va trebui sa te duci la un inginer de cadastru sa faci cadastrul celor 2 imobile astfel constituite(al tau si al parintilor ca ar fi modificat) si apoi la cartea funciara pt inscrierea imobilului. Si apoi la notar pt a face donatia de care zici. Daca intr-adevar ai putea face asa ceva(desi eu nu am auzit...dar orice are un inceput:) ) cu siguranta va trebui sa ai si acordul vecinilor(sau macar o parte din ei - cei afectati direct de modificari). Insa daca vrei sa darami vreun perete de sustinere...cu siguranta nu vei putea face acest lucru...cel putin d.p.d.v. legal;)
Succes.
Cred ca e mai simplu ca parintii sa fie cei care sa obtina aprobare pentru construirea unei usi de acces la uscatorie. Pentru baie nu e complicat daca nu e perete de rezistenta.