avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate fox 73

Activitate fox 73

Răspuns la discuția SCUTIRI DE TAXE LOCALE
buna ziua!as dori si eu cateva lamuriri in legatura cu legea 448.sunt mama unui copil cu handicap gr.1 grav.locuiesc intru-un apartament anl.contractul de inchiriere este pe numele meu insa fiica mea minora este trecuta in contract.de trei ani platim chirie la primarie.as dori sa stiu daca nu cumva trebuia sa fiu scutita de chirie?si inca ceva!daca doresc sa achizitionez o masina din ue pentru a-mi transporta copilul(spital,comisie,etc.)sunt scutita de plata taxei de poluare?eu am intrebat la politie dar nu am primit raspuns.mentionez ca copilul fiind minor nu pot face acte pe numele ei si oricum daca ar fi major cum poti trece o casa sau o masina pe numele unei persoane fara discernamant?am inteles ca daca o sa-mi cumpar apartamentul nu voi fi scutita nici de impozit deoarece nu este pe numele persoanei bolnave?atunci este clar ca legea este data prost?nu-i asa? va rog sa ma lamuriti dar nu cu trimitere la lege ..........sa pot intelege exact,sa stiu daca pot cere aceste drepturi.mi-ar prinde bine daca as fi scutita de chirie,pentru ca avem venit lunar de 530 ron plus alocatia copilului si ne descurcam destul de greu.va multumesc mult!
nu m-ati inteles ...............societatea nu a avut nici un fel de datorie,nici la stat nici la furnizori.problema este ca dupa ce am cesionat-o ,la un an de zile am fost chemat la politie,pentru ca cel ce a luat firma a dat cecuri fara acoperire.am fost intrebat de unde il cunosc.am dat declaratie ca din ziar,si nu l-am vazut decat o singura data cand am semnat actele.acum nu ma mai cheama la politie ci la anaf pentru ca se pare ca au gasit ei in declaratia 394 nu stiu ce factura de la o firma fantoma,si acum sunt acuzat de evaziune fiscala.in afara de asta,au chemat la anaf toti colaboratorii mei cu acte doveditoare(facturi.extrase cont)totul este in regula ........mai putin acele facturi de la acea societate care a disparut..........asta este........acum astept repercursiunile.........
a fost foarte corect si legal facuta cesiunea insa uite ce probleme am dupa un an si ceva................#-o.se pare ca tu esti un caz fericit!
Răspuns la discuția control srl
va rog...............imi raspunde si mie cineva,in legatura cu repercursiunile?am fost la avocat si mi-a spus ca sa nu-mi fac probleme ca nu se poate intampla nimic............dar din raspunsurile dvs.se pare ca se poate.
cu multa placere dar poate nu sunt toti asa cum este imbecilul de care am dat eu.cu toate ca nu vad ce nebun ar cumpara datorii???????????????e clar ca este ceva necurat la mijloc!oricum am inteles ca din aceasta luna nu se mai cesioneaza nici o societate dacat cu control fiscal in prealabil!asa ca cei care au datorii............raman cu ele!probabil ca a fost data legea special pentru asta!
frate, nu mai fiti nebuni sa credeti tot ce va spun cei care cumpara firme cu datorii!va spun eu ca sunt patit!am cesionat o firma buna,fara datorii prntru ca m-am imbolnavit si nu m-am mai putut ocupa de ea.de 6 luni bat drumurile pe la politie si pe la financiar!vai de capul meu !dobitocul care a luat-o a dat tepe de miliarde si acum nu mai este de gasit.nu l-am cunoscut niciodata pe individ,pentru ca a avut un jurist care s-a ocupat de acte.acum ......de la politie au intors dosarul la financiar si sunt acuzat de evaziune fiscala.au scos declaratia 394 si au gasit acolo furnizori care nu mai exista,sau nici nu au existat.......dracu sa-i ia .primeam oferte de preturi prin telefon(asa ma contactau)si eu prost ........eram multumit......... luam marfa puneam adaos si o dadeam mai departe.acum am dosar de evaziune .........sunt vai de capul meu................am de plata gramezi de banii plus ca risc si puscaria.....AVETI MARE GRIJA CU CINE LUCRATI!!!!!!!!!!!!!SI CUI VINDETI SOCIETATILE!MULT NOROC ! SE PARE CA EU NU PREA AM PARTE DE ASA CEVA!
Răspuns la discuția control srl
va multumesc pentru raspuns !ce repercursiuni poate avea acest lucru?sa stiu la ce sa ma astept!
.
Răspuns la discuția control srl
de unde trebuia sa-mi dau seama ca acele facuturi sunt false?si mi-au spus la politie ca sunt firme care se infiinteaza numai pentru asa ceva.eu de unde trebuia sa stiu?oricum m-au speriat de moarte................m-au intrebat de ce am cesionat firma ca din acte se vede ca mergea foarte bine.le-am spus ca am avut un accident vascular cerebral si nu m-am mai putut ocupa de societate dupa ce m-am imbolnavit.au inceput sa zambeasca ...........asa ca si cum ........oricum nu te credem.nu stiu ce sa mai zic.am vorbit cu un avocat la telefon,i-am expus problema si mi-a spus ca teoretic nu ar trbui sa se intample nimic.....practic ramane de vazut.m-a lamurit definitiv!
Răspuns la discuția control srl
au spus ca trebuiau controlate toate firmele cu care am colaborat(furnizori)
Răspuns la discuția control srl
va multumesc pentru raspuns.m-am mai linistit,insa tot nu reusesc sa inteleg de ce imi spun ca sunt obligat sa controlez fiecare societate cu care lucrez.cum?m-au chemat la financiar si mi-au spus ca am obligatia sa controlez fiecare societate?dar nu mi-au spus si cum!