avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate rolfo

Activitate rolfo

in 9 .04 .2009 am accidentat un pieton minor(nu era pe trecere de pietoni,circula pe marginea drumului cu toate ca trotuarul era la 1 metru de sosea,) strada nu era iluminata etc.. a stat in spital parca 38-39 de zile dupa care a avut nevoie de 21 de zile de recuperare .tatal sau a depus plangere penala impotriva mea,plus acuzatia de la politie ,pt k am parasit locul accidentului.
a trecut deja 1 an si 4 luni de la accident ..intrebarea mea este de ce dureaza atata pana incepe procesul?
sau cat mai poate dura?
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
as mai avea o intrebare: ce trebuie sa contina contestatia si daca trebuie platite ceva taxe
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
stau la tara si in casa ne-am certat
am primit o amenda de 500 lei de la politie in baza art 2 alin 26 din legea 61/1991 pt ca m-am certat acasa cu parintii,dar art.2 alin 26 din legea 61/1991 zice urmatoarele :
Art. 2. - Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
26) provocarea ori participarea efectivă la scandal, în locuri sau localuri publice;
am vreo sansa sa mi se anuleze procesul verbal pe motiv ca fapta nu se incadreaza(parerea mea) in acest articol?pentru ca consider eu ca casa nu este loc sau local public
va multumesc