Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident cu vatamare corporala grava din culpa si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident cu vatamare corporala grava din culpa si parasirea locului accidentului

in 9 .04 .2009 am accidentat un pieton minor(nu era pe trecere de pietoni,circula pe marginea drumului cu toate ca trotuarul era la 1 metru de sosea,) strada nu era iluminata etc.. a stat in spital parca 38-39 de zile dupa care a avut nevoie de 21 de zile de recuperare .tatal sau a depus plangere penala impotriva mea,plus acuzatia de la politie ,pt k am parasit locul accidentului.
a trecut deja 1 an si 4 luni de la accident ..intrebarea mea este de ce dureaza atata pana incepe procesul?
sau cat mai poate dura?
face-ti adresa la politie sau la parcchet daca dosarul este acolo pt a afla stadiul in care se afla dosarul.
E de preferat sa contactati direct persoanele care se ocupa de dosar, mergand pe urmatoarea filiera:incepeti cu agentul de la politia rutiera, comisarul sau subcomisarul de la cercetari penale si procuror, sa va lamuriti ce se intampla acolo.
Totodata, depuneti si copie dupa asigurarea RCA si aveti grija sa introduceti asiguratorul in proces, daca dosarul va fi inaintat in instanta, pentru a fi protejat financiar.