avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate pufuleato

Activitate pufuleato

As dori sa stiu daca se poate transforma o functie publica ocupata in functie contractual bugetar si care este procedura. va multumesc
Am urmatoarea situatie: pe postul unui angajat care are CIM suspendat pentru cresterea copilului a fost incadrata alta persoana cu CIM pe perioda determinata.
Inainte de expirarea suspendarii CIM, titularul postului cere si i se acorda demisia.
Intrebarea este: CIM al persoanei angajate pe perioda determinata continua sa isi produca efectele pana la data la care a fost incheiat? La expirarea CIM pe perioada determinata avand in vedere ca titularul postului si-a dat demisia, exista posibilitatea modificarii CIM pe perioada determinta in CIM pe perioada nedeterminata? Mentionez ca situatie este in sistemul bugetar. Multumesc.

O persoana minora cu handicap grav care beneficiaza conform legii de buget complementar + indemnizatie de handicap grav in valoare de 290 ron, poate fi luata in calcul pentru deducerea suplimentara a angajatului?
O persoana minora cu handicap grav care beneficiaza conform legii de buget complementar + indemnizatie de handicap in valoare de 290 ron, poate fi luata in calcul pentru deducere suplimentara in conditiile in care venitul avut trebuie sa nu depaseasca 250 ron?
as dori sa stiu daca indemnizatia pentru handicap accentuat permanent este luata in calcul la stabilirea pensiei de intretinere, impreuna cu venitul net realizat din salariu. Argumente pro si contra.
Multumesc.
sotul meu poate indeplinii calitatea de coasigurat daca are adeverinta de la administratia financiara ca nu realizeaza nici un venit , dar detine o suprafata de teren arabil mai mare de 10.000 mp?