avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate Anghelache Florina

Activitate Anghelache Florina

Discuție Adeverinta
In perioada noiembrie 1988-iunie1990, am lucrat la institutul de proiectari CCSITUIATF Bucuresti (de pe Calea Grivitei) ca inginer proiectant. Avand in vedere ca nu detin date actualizate despre acest institut (cert este ca nu mai exista, nu stiu daca s-a transformat sau priatizat), as dori sa aflu carei institutii trebuie sa ma adresez in vederea obtinerii unei adeverinte de salariat, cu toate veniturile realizate in aceasta perioada, grupa de munca avuta, contributii la bugetul de stat etc. Va multumesc !
Care sunt pasii de urmat in vederea obtinerii unei adeverinte de vechime in serviciu, pentru o perioada lucrata fara carte de munca?
Concret:
- dupa terminarea liceului, in 1979, am lucrat, aproximativ 6 luni in sistemul de invatamant - ca suplinitor (titulara postului, invatatoare la clasa a III-a, fiind in concediu pre/post-natal);
- mentionez ca, pentru perioada lucrata (nov 1979-aprilie 1980) nu mi s-a intocmit carte de munca si nu mai retin ce forma de angajare am semnat (contract pe perioada determinata/ colabore? si/sau daca a existat asa ceva pe atunci...) dar am beneficiat de un salariu lunar aferent.
- din septembrie 1985, ca urmare a absolvirii facultatii (1980-1985) si a repartizarii la post, detin CARTE DE MUNCA, cu vechime neintrerupta pana in prezent.
Sub incidenta caror legi pot face demersurile necesare pentru obtinerea adeverintei de vechime in munca pentru cele 6 luni lucrate (nov 1979-aprilie 1980), in vederea completarii cartii de munca si in perspectiva, pentru calcularea punctajului de pensie?
Care sunt institutiile abilitate in acest sens ?
Precizez ca activitatea de suplinitor am desfasurat-o intr-o comuna din raza orasului Oltenita/Calarasi