avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Activitate eugcon

Activitate eugcon

ANRE zice asa:
h) instalaţie individuală de utilizare - parte a instalaţiei de utilizare care deserveşte, de regulă, un client final, situată în aval de sistemul/mijlocul de măsurare fiscală;

Nu este cazul meu, ca nu am mijloc de masurare fiscala.

Nu am gasit nicaieri stipulat explicit ca teava de gaz din interiorul locuintei este a proprietarului locuintei.
Chiar daca zona de teava avariata ma deserveste pe mine exclusiv? Fiind teava care merge spre racordul meu de la aragaz. Multumesc
Buna ziua,

stau la bloc si am avut o problema la teva de gaz de la mine din apartament. Am sunat la Distrigaz si au inchis gazul pe toata scara, in conditiile in care blocul are un singur contor la intrearea in bloc. Cine trebuie sa plateasca reparatia? Eu sau Asociatia? Care este articolul de lege care stipuleaza cine este proprietarul?

Multumesc!
Stie cineva care sunt acele "reglementari specifice" de la articolul 10 ?
O banca are sa imi plateasca dobanda pentru sume retinute nejustificat. Eu le-am cerut sa imi plateasca dobanza egeala cu dobanda BNR iar ei au spus ca nu am dreptate ca se aplica art.10 din OUG 9/2000

Multumesc
Răspuns la discuția Executare copropietate ?
Multumesc de raspunsuri.
Deci mai bine ii vand/cedez partea mea inainte ca banca sa intreprinda vreo actiune.

Răspuns la discuția Executare copropietate ?
Intrebarea mea e daca banca o poate obliga pe prietena mea sa vanda casa in cazul in care nu are altceva de executat (poprire pe salariu, alt bun, etc..). Daca prietena nu vrea sa vanza casa si banca vrea, ce se intampla ?
Răspuns la discuția Executare copropietate ?
Si daca este un teren de 500 mp cu o casa construita pe el ? Cum poate fi vanduta jumatate de casa/teren?
Eu am cumparat un apartament pe numele meu printr-un credit ipotecar pe care nu il mai pot plati. Banca ma va executa silit, va vinde casa dar valoare imobilului e mai mica decat datoria pe care o am catre banca.

Mai am un teren in co-propietate cu prietena/sotia.

Ce va face banca? Poate vinde partea mea din teren pentru a-si recupera diferenta de bani de la apartament?

Multumesc!



Răspuns la discuția inmatriculare masina noua 2010
Am primit o copie a ordinului de plata. Data este 12.02.2010.
Răspuns la discuția inmatriculare masina noua 2010
In decizia de la AFAN catre firma de leasing mai scrie urmatoarele:
"Prezenta reprezinta titlu de creanta si constituie instiintare de plata conform legii. Prezenta decizie poate fi contestata in termen de 30 de zile de la data comunicarii, sub sanctiunea decaderii potrivit art.207 alin(1) din OUG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala,republicata, cu modificarile si completarile ulterioare la organul competent, potrivit art 209 alin (1) din acelasi act normativ."

Asadar, credeti ca mai poate fi contestata ?
Multumesc!