Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare copropietate ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare copropietate ?

Eu am cumparat un apartament pe numele meu printr-un credit ipotecar pe care nu il mai pot plati. Banca ma va executa silit, va vinde casa dar valoare imobilului e mai mica decat datoria pe care o am catre banca.

Mai am un teren in co-propietate cu prietena/sotia.

Ce va face banca? Poate vinde partea mea din teren pentru a-si recupera diferenta de bani de la apartament?

Multumesc!

Banca va cere in justitie partajarea terenului pentru a putea urmari partea care vi se cuvine dvs.
Numai aceasta parte va putea fi executata silit de catre banca.
Si daca este un teren de 500 mp cu o casa construita pe el ? Cum poate fi vanduta jumatate de casa/teren?
in cadrul procesului de partaj, prietena poate cere sa ii fie atribuita proprietatea si sa va despagubeasca.
nu e obligatoriu ca banca sa se indrepte asupra proprietatii asteia, depinde si ce diferenta va ramane de plata. poate va pune poprire pe salariu
Intai sunt urmarite bunurile proprii, ulterior cele comune.
In vederea recuperarii creantei, se va proceda la imparteala bunurilor proprietate comuna.
Intrebarea mea e daca banca o poate obliga pe prietena mea sa vanda casa in cazul in care nu are altceva de executat (poprire pe salariu, alt bun, etc..). Daca prietena nu vrea sa vanza casa si banca vrea, ce se intampla ?