Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare copropietate ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare copropietate ?

Eu am cumparat un apartament pe numele meu printr-un credit ipotecar pe care nu il mai pot plati. Banca ma va executa silit, va vinde casa dar valoare imobilului e mai mica decat datoria pe care o am catre banca.

Mai am un teren in co-propietate cu prietena/sotia.

Ce va face banca? Poate vinde partea mea din teren pentru a-si recupera diferenta de bani de la apartament?

Multumesc!

Banca nu o poate obliga sa vanda casa. Mai mult, banca nu poate executa nimic din ce apartine prietenei, nu poate infiinta nici o poprire.
Banca poate solicita instantei iesirea din indiviziune ( partajul) cum a spus si dna av. Stoica mai sus.
De cota de 1/2 a prietenei nu se poate atinge, dar poate vinde cota dvs., a debitorului. Acum, daca se va intampla acest lucru, prietena poate solicita atribuirea imobilului si plata sultei catre banca ( contravaloarea cotei dvs.). Daca nu solicita atribuirea, instanta poate dispune vanzarea intregului imobil. Deci depinde si de ce anume face prietena, daca sta in pasivitate e posibil sa se scoata terenul la licitatie si sa isi primeasca partea ei ( 1/2 din pretul de adjudecare).
Multumesc de raspunsuri.
Deci mai bine ii vand/cedez partea mea inainte ca banca sa intreprinda vreo actiune.

E o idee buna.
Dar pana acum banca a "intreprins" ceva?

Pt ca e posibil sa atace actul prin care va micsorati patrimoniul, pe calea actiunii oblice ( revocatorii). Asa ca grabiti-va:)
Succes!