avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Activitate lauryss

Activitate lauryss

Răspuns la discuția teren fara acte
in evidentele cadastrale la nivelul anului 1986,imobilul figureaza ca proprietate particulara,categoria,,curti si constructii'' cu teren in suprafata totala de 1000mp,avand ca posesori de rol pe bunicii mei
la nivelul anului 1992 titulari de rol figureaza tot bunicii mei,cu teren in folosinta de 100mp,potrivit planurilor cadastrale scara 1:500,editia actualizata in 1981,si editia din 1968,parcela de teren are o suprafata de 1210mp;in anul 2006 fiind emis titlul de proprietate pentru 400mp
cei de la primarie spun ca alte data nu detin
Răspuns la discuția teren fara acte
adica se va emite titlu de proprietate fara a mai fi nevoie de uzucapiune?
Răspuns la discuția teren fara acte
la circa financiara am platit doar pe 400mp impozitul,nu stiu din ce cauza...terenul face parte dintr-o curte si este intravilan,in sectorul 2
Răspuns la discuția teren fara acte
ideea e ca bunicii mei acum decedati,au cumparat in urma cu aprox 30 de ani un teren de aproximativ 1200 mp,dar tatal meu a obtinut titlu de proprietate doar pe 400mp...in urma decesului tatalui meu am mostenit acesti 400 mp impreuna cu mama mea decedata si ea recent
eu ramasa singura pe lume am decis sa vand restul de teren dar nu am acte pe el...asa au cumparat si buniciii mei,am cerut regimul juridic al terenul si imi spune ca este proprietate particulara avand titulari de rol pe buniciii mei
in cazul acesta cum pot sa intru eu in proprietatea restului de teren ?mantionez ca terenul nu este parcelat,multumesc
Discuție teren fara acte
daca Xsi Ysunt titulari de rol ai unui teren,asta inseamna ca ei pot fi si proprietari ai aceluiasi teren?
Răspuns la discuția sora ''invizibila''
o sa redactez mot-a-mot ce scrie in hot.jud.
Prin cererea inregistrata pe rol,ladata de 27-04-07,sub nr.../../../RJ,in fond dupa casare,reclamanta(mama) in contradictoriu cu paratul(fratele)a solocitat dezbaterea succesiunii defunctei lor mame si iesirea din indiviziune asupra bunurilor succesorale constand in imobilul compus din teren de 800mp intravilan si casa batraneasca si teren extravilan de 2.500mp,aflate in aceeasi localitate.
Reclamanta aaratat ca impreuna cu paratul sunt copiii defunctei,fiecarew avand cota indiviza de 1/2iar daca bunurile nu sunt comod partajabile in natura a solicitat onligarea paratului la plata unei sulte.In drept au fost invoc,disp. art.728C civ. iar in dovedirea cererii au fost depuse inscrisuri
paratul a formulat intampinare prin care a invocat exceptiile lipsei calitatii procesuale active a reclamantei intrucat aceasta nu a acceptat succesiunea in termenul legal;nu a depus cerere in temeiul legii18/91,ca atare nu are nici calitatea pt a solicita iesirea di9n indiviziune
la termenul de judecata mama a chemat in judecata si o s.c. caruia fratele i-a vandut terenul de 2500mp,au fost administrate proba cu inscrisuri ,interogatoriul paratului cat si proba testimoniala a a martorului
instanta constata ca bunica,avand succesibili cei 2 fii,potrivit inscrisului,paratul a fost singurul care a formulat cerere de reconstituire a dreptului de propriet. in baza legii 18/1991 pt terenurile cu care mama sa se inscrisese la CAP
in acest sens a fost emis titlu de propriet prin care pratului ii este reconstituit dreptul de propriet.coborand raspunsurile date la interofgatoriude parat cu declaratia martorului instanta retine ca reclamanta nu si-a manifestat vointa de acceptare tacita a mostenirii mamei sale;aceasta nu aluat si nu a ridicat pretentii asupra vreunui bun din masa succes,de la decesul mamei pana la data prezentei actiuni
instanta respinge ca neintemeiata exceptia lipsei calitatii procesuale active a reclamantei,urmand a constata ca reclamanta este straina de succesiunea ramasa de pe urma defunctei,masa succes.ramasa de pe urma defunctei se comp dinn teren intravil de 1041mp+casa de locuit si extravil de 2500mp, are calitatea de unic mostenitor paratul:angry:,in calitate de fiu,reclamata fiinde straina de succesiunea de pe urma bunicii prin neacceptare#-o
admite exceptia lipsei calitatii procesuale a reclamantei privind iesirea din indiviziune,respinge capatul de cerere privind iesirea din indiviziune ca fiind formulat de o persoana fara calitate procesuala pasiva,respinge cererea mamei de obligare a fratelui la plata cheltuielilor de judecata,admite exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a intervenientei (societatea comerciala)




cam asta srie in acea hotarare....:((#-oX-(...sper ca ma poate ajuta cineva ca sincer nu imi imaginez cum cineva isi poate renega fratele fara ca acesta sa ii fi gresit vreodata:(
Răspuns la discuția sora ''invizibila''
nu are nimic de la bunica mea,din pacate
bunica a murit in '84 dar de de succesiunea facuta in lipsa mamei si fara a fi anuntata am aflat abia acum 5 ani...de la moartea bunicii mama si unchiul meu s-au vazut doar de cateva ori si nici acum nu isi vorbesc


cui trebuie sa ma adresez pt anularea C.M.? mentionez ca mama in momentul de fata nu se poate deplasa suferind de o boala ce o tine la pat...eu fiind unica mostenitoare dupa decesul tatalui meu...voi cauta hotararea judecatoreasca si am sa postez cateva cuvinte poate asa voi gasi un avocat bun pe forum ....multumesc
Răspuns la discuția sora ''invizibila''
am facut si recurs,fiind respins...momentan nu dispun de banii necesari angajarii unui avocat
Mama mea cand s-a casatorit,era si normal sa isi urmeze sotul,lasand in casa parinteasca fratele ei mai mic impreuna cu familia lui si inclusiv bunica mea.
Bunica mea detinea casa respectiva +cateva hectare de teren pe camp.Dupa cativa ani bunica a decedat ramanand sa locuiasca in casa doar unchiul meu.In momentul cand a deschis succesiunea el a ''uitat'' ca mama este inca in viata si a declarata ca el elste unicul mostenitor fara ca mama mea sa fie anuntata in vederea deschiderii succesiunii.
Dupa succesiune a dobandit titlu de proprietate pe numele lui,noi descoperind recent ceea ce a facut...l-am dat in judecata,am adus martori,dar degeaba...totul s-a terminat in favoarea lui.Isi mai poate recupera mama partea ei de mostenire in acest caz?Vreau sa se faca dreptate si nu stiu cum:(
Răspuns la discuția referitor la pensia alimentara
atat timp cat nu are cum sa dovedeasca ce venituri are,degeaba....si eu am patit la fel,am depus mii si mii de plangeri la politie si mi-au zis ca daca nu lucreaza cu forme legale sau nu declara veniturile,nu am ce sa fac....:(