avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate sce76

Activitate sce76



Cornel Vasile a scris:

Plata o face unitatea de invatamant ...

În ce condiții? Doar după 3/ 7 zile? Acesta este termenul pe care îl aplica școlile....
Asigurări rca.
Tatăl meu a avut un incident în trafic ,cu o mașină cumpărată de câteva zile ,din Polonia, care avea rca valabil..S.a mers pe înțelegere amiabila, pagubitul a primit banii de la asigurător, iar după 6 luni, tatăl meu a primit o înștiințare din Polonia ca datorează o suma( foarte mare), întrucât polita nu era valabila( cum or fi instrumentat dosarul și aprobat plata, ma întreb??)De ce baar a preluat plata, dacă tata nu a fost înștiințat? Plătea el reparația, care era aproape jumătate din cât solita ei acum.Este legal? Ce are de făcut? Mulțumesc!
Bună ziua. Lucrez în invatamant primar.In cazul unui concediu medical, cine face plata suplinitorului ? Școlile aplica practica primele 7 zile se acoperă cu suplinire din partea altor colegi , care nu sunt plătiți de angajator sau care sunt plătiți de cel care se afla în CM, titularul postului..Care este baza legala,de fapt?
Răspuns la discuția Despăgubiri RCA
Problema este ca nu am optat pentru nimic, dar ei au virat banii.Cand au făcut a doua oferta,pe prima ,regie proprie, au anulat.o
Răspuns la discuția Despăgubiri RCA
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc moderatorului.Cautam butonul Răspunde, lângă Citează și nu.l găseam...
Răspuns la discuția Despăgubiri RCA
Stupoare!Fără sa accept niciuna dintre variantele firmei de asigurari,am constatat ca ei îmi virasera deja banii în cont si licitasera epava.Am fost contactat de licitator , dacă îmi înstrăinez masina Pentru ca eram deja pe un drum închis,fara masina, doar cu jumătate de bani în cont, am acceptat.Surpriza a sosit ieri.Masina mea dauna totala,cu constatare de specialitate, se vinde pe un site specializat, ca fiind USOR AVARIATA, FARA AIR.BAG.Uti sarite, fara stâlpi central si fata afectati, cu 2500 de euro mai mult decat am primit eu ......,la licitație.


- Apăsați, vă rog, pe Răspunde, nu pe Citează când vreți să postați un nou mesaj. Mulțumesc -
Răspuns la discuția Despăgubiri RCA
Multumesc pentru răspuns.Am obținut acest calcul, trebuie sa îl accept, chiar dacă nu îmi convine.Intrebarea mea este:exista un temei legal în baza căruia, sa accept prima lor oferta, oferta de regie proprie , daca ei au soluționat, la cea de.a 2 cerere a mea de reanalizarea a dosarului, ca fiind dauna totala?Nu pot sa accept prima oferta?a doua fiind mai puțin avantajoasa....
Răspuns la discuția Despăgubiri RCA
Cum fac asta?

Av. Liviu Voinea a scris:

Verificati daca VMD-ul (valoarea maxima de despagubire) a fost calculata corect.

Răspuns la discuția Despăgubiri RCA
Service.ul mi a dat deviz de reparație 63.700 lei..Am prezentat firmei de asigurari devizul ,iar în urma acestui fapt eu au REconsiderat dauna totala economica,acordandu.mi prima de reparație în service 43.000. SAU 20 000 fond de reparație +plus 23 000 epava licitata.

sce76 a scris:

Bună ziua.Am fost pagubit,accident auto, am primit suma de reparație, în regie proprie 33000 .Am cerut un audatex la un service autorizat, s.a făcut un deviz ce depășește valoarea de piață a mașinii.
1.Firma de asigurari poate declara dauna totala pe baza auditorului prezentat de mine, deși la prima oferta nu au făcut.o?
2.Dupa declararea daunei totale, ma pot întoarce la prima oferta, de reparație în regie proprie?
Multumesc.

Bună ziua.Am fost pagubit,accident auto, am primit suma de reparație, în regie proprie 33000 .Am cerut un audatex la un service autorizat, s.a făcut un deviz ce depășește valoarea de piață a mașinii.
1.Firma de asigurari poate declara dauna totala pe baza auditorului prezentat de mine, deși la prima oferta nu au făcut.o?
2.Dupa declararea daunei totale, ma pot întoarce la prima oferta, de reparație în regie proprie?
Multumesc.