avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate anadascalu21

Activitate anadascalu21

Răspuns la discuția Reziliere contract
Buna ziua
Sunt in proces cu chiriasul meu pentru rezilierea contactului pe motiv de neplata a chiriei .
Intrebarea era daca pot sa ii cer evacuarea inainte de terminarea procesului care termenul contratului de inchiriere s-a terminat ?
Multumesc
Buna ziua
Sunt in plin proces cu chiriasul meu care nu mi-a platit chiria de un an de zile .
Termenul de inchiriere se termina in martie , as dori sa stiu daca pot sa ii cer chiriasului evacuarea imobilului deoarece se termina perioada contractului, chiar daca procesul nu s-a terminat ?

Multumesc

Buna ziua .
Da , pot sa fac "un master in drept" chiar daca nu am absolvit o facultate de profil.
Ma scuzati daca v-am facut sa va revoltati si sa ma acuzati ca e usor sa cer bani de la amarati . E foarte usor de acuzat atunci cand nu se intelege chintesenta problemei.
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua.
Am terminat facultatea SNSPA in 2007, administratie publica, si as dori sa fac facultatea de Drept la Universitate, se poate sa fac doar un an sau doi si sa se echivaleze diploma ?
Ca sa devin avocat sau consilier juridic sau in intru in Barou trebuie sa termin o facultate de drept sau se poate si daca termin un master in drept?
Multumesc
Buna ziua
As dori sa stiu daca se face recurs la Inalta curte de Casatie si Justitie cam cat dureaza pana primul termen sicam de cate ori se mai poate amana ?
Daca in martie 2012 expira contractul care dorim sa il reziliem si atunci suntem inca in proces se poate sa il evacum din imobil pe chiriasul cucare suntem in proces ?
Cine trebuie sa plateasca cheltuielile de judecata , cel care a castigat sau cel care pierde ? Daca renunt la proces ce se poate intampla ?

Multumesc mult
Buna ziua.
Se poate ca cel care a intentat proces sa renunte la acesta ?

Multumesc

Buna ziua.
Am o mare rugaminte daca puteti sa ma ajutati.
Este vorba despre un proces persoana juridica care a dat in judecata chiriasul pentru neplata chiriei de 12 luni , motiv pentru care vrem sa reliziem contractul. Procesul s-a judecat la Focsani si s-a facut apel la Galati unde cei de acolo au admis apelul si au intors dosarul inapoi spre judecare Jud.Focsani. Este corect acest circuit , nu putea sa dea Curtea de Apel Galati sentinta? Unde as putea merge mai departe cu dosarul ?


Multumesc foarte mult
Buna ziua .
In urma procesului intre doua societati comerciale avand ca subiect rezilierea unui contract pe motiv ca nu s-a platit timp de zece luni chiria , reclamantul a primt ca rezolutie urmatoarea: nu se confirma prin probele administrate , aceasta avand un caracter sicanatoriu , motiv pentru care urmeaza a fi respinsa ca atare.
Mentionez ca probele au fost foarte concludente , s-a facut chiar si o ancheta la fata locului pentru a se stabili ca acel imobil a a fost intretinut corect .
Nu dorim sa depunem recurs.
As dori sa stiu daca se poate depune dosarul in alt judet ?

Multumesc foarte mult