avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate cocora cristi

Activitate cocora cristi

am o ordonanta datata cu 17.05.2010 a procurorului care a dispus solutionarea dosarului meu dar m-am trezit cu inca un dosar penal la data de 01.07.2010 pt.ca am circulat cu masina si la control in trafic inca figuram cu permis retinut la rutiera.la rutiera mi-au spus ca data ordonantei este valabila in fata procurorului la dosarul nou care mi s-a alcatuit caci pt.ei nu conteaza ca eu trebuia sa vin personal sa ii anunt inainte sa conduc caci ei nu au de unde sa stie ca eu nu mai sunt cercetat penal si ca singurul curier sunt eu .cica asa spune legea.oare ei nu primesc raspuns de la parchet pt.dosarul pe care l-au trimis ca sa ma judece?acum am dosar penal pt.ca nu m-am dus sa anunt rutiera, asa mi-au zis
Răspuns la discuția permis retinut
si da, merg din an in paste caci am fost plecat din tara si nu am condus si carnetul l-am gasit in afara tarii, acolo unde il uitasem...asta asa pentru curiozitatea ta...
Răspuns la discuția permis retinut
treaba politiei comunitare nu este sa opreasca soferi in trafic si nici sa te hartuiasca.te pot opri in trafic cei de la rutiera doar daca ai incalcat vreo regula de circulatie sau daca este filtru.cei de la comunitara tot in "filtru" te pot opri.si nu am spus politiei ca am sa duc carnetul, am fost personal si am anuntat ca nu il gasesc si pe ei i-a durut direct in...si mi-au incalcat drepturile ca cetatean. si daca l-am gasit dupa un an si 4 luni era normal sa ma folosesc de el si sa imi folosesc si bunul meu, adica masina, drept care este mai presus de poltia rutiera, atata timp cat cazul meu nu a fost judecat.pana la stabilirea instantei am dreptul sa conduc, politia rutiera fiind obligata sa imi elibereze dovada de circulatie pe care o prelungesc din 30 in 30 de zile la procuror.cred ca nu ai inteles corect despre ce este vorba.dezinteres si iresponsabilitate?adica?sa stam drepti in fata politiei si sa ignoram drepturile noastre?dezinteres din partea lor ca lasa dosarele sa se umple de praf pe birouri si mai fac si uz de statutul lor pe care il inteleg gresit.luat permisul de un an si jumatate si nu au trimis dosarul la parchet decat dupa 10 luni, cand tot eu am fost la ei sa ma interesez si raspunsul a fost"prea multe dosare".si la parchet nu intelegea nimeni de ce nu s-a judecat de 6 luni ca este vorba de o amenda administrativa.esti politist?
Discuție permis retinut
In anul 2008 am inmatriculat o masina adusa din Germania.Am platit taxa de inmatriculare 3000 ron dar nu mi s-au dat numere negre pe motiv ca imi lipseste cartea mica a masinii(actele mele fiind furate in timpul alcatuirii dosarului).Si timp de un an de zile am mers luna de luna sa imi reinnoiesc numerele rosii, platind circa 70 ron.Si asta pe motiv ca politia cerceteaza in Germania daca masina este furata, cu toate ca la unul dintre dosare la ei aveam si cartea mica.Dar nu am mai avut-o in original la alt dosar la alt ghiseu.Si tot asa...intr-o luna am uitat termenul de reinnoire a numerelor si m-a oprit politia si mi-au retinut permisul pt.numere rosii expirate.Deci eu mi-am platit toate taxele si impozitele, 3000 ron inmatricularea, nu mi-au dat numere negre, am platit luna de luna alte numere si acum mi-au luat permisul.Atunci nu l-am predat neavandu-l la mine.A ramas sa ma duc sa il predau.Am descoperit ca de fapt il pierdusem, nu il gaseam si am fost sa explic asta politiei si degeaba.Nu mi-au dat dovada de circulatie pe motiv ca nu au permisul in original si nu ma pot ajuta.Si imediat cum m-am dus sa imi reiinoiesc iar numerele, surpriza-mi-au dat numere negre, se rezolvase situatia.A trecut un an si 6 luni de atunci.Nu am mai fost instiintat despre cazul meu.Am gasit permisul acum o luna dar nu m-am dus sa il predau cu gandul ca oricum a trecut un an jumatate si cazul meu s-a judecat si nici prin cap nu mi-a trecut ca nu este asa.Intr-o zi(01.07.2010) am fost oprit de catre politia comunitara, mi-au cerut actele fara sa imi spuna de ce m-au oprit.Si mi s-a spus sa ii urmez la sectie ca sunt probleme cu carnetul meu.M-am dus...aici m-au pus sa dau declaratie si pe mine si pe sotie care era cu mine, ca au apar in baza de date cu carnetul retinut pana in 2017 si ca de ce merg cu masina.Am dat declaratie si eu si sotia...am fost tratati ca niste infractori.Am fost retinuti 4 ore pt.a se face un proces verbal de catre agentii de politie si la cererea mea de a ni se da copii dupa declaratiile noastre si procesul verbal pe care ne-au pus sa le semnam, au spus ca nu avem dreptul sa avem copii.Mi-au retinut permisul si nu mi-au dat dovada de circulatie, mi-au zis sa ma duc sa mi-o iau singur de la Udriste.Mi-au dat o dovada ca mi-au luat permisul si atat.La un moment dat a venit un ofiter care mi-a spus ca eu am dreptul sa merg cu masina ca nu figurez cu carnetul suspendat ci doar retinut si ca sa ma duc la Udriste sa imi iau dovada de circulatie si sa le aduc la ei la poarta o copie pt.el ca sa se claseze dosarul pe care ei tocmai il intocmisera.De ce?Sotia a intrebat de ce am fost opriti in trafic si ni s-a spus ca infractorii din aceea zona au bmwuri(ca masina noastra) si ca numarul i s-a parut suspect unuia dintre agenti.Si daca tot eram in baza de date cu permisul retinut ne-au adus la sectie.
Am fost la Udriste, carnetul nu venise si mi-a zis sa ma duc la procuror sa fac cerere de urgentare a dosarului meu caci nu au primit raspuns de acolo in legatura cu acesta.Si ca in baza de date este mentionat anul 2017 -pana atunci se poate judeca mi-a zis ofiterul de la Udriste.Mi-a fost retinut permisul in Martie 2009, politia a trimis dosarul la procuror in Ianuarie 2010 si acum suntem in Iulie 2010 si cazul meu nu s-a judecat.Si am dreptul sa merg cu masina dar nu am nici permis nici dovada.Ce sa fac?Oare nu exista termene legale pt.judecata de la data ridicarii permisului?Atata timp sa ma tina fara carnet?Si asta tot din cauza incompetentei lor ca nu mi-au dat numere negre cu toate ca am platit taxa de inmatriculare.Eu simt ca am fost batjocorit de catre politie si de catre angajatii acesteia.Sunt cu psihicul la pamant.Nu am bani sa imi angajez un avocat si la politie nu imi raspunde nimeni la intrebari, dau din umeri ca si lor li se pare ciudata situatia si atat...va rog, daca ma puteti ajuta cu informatii privind legi, drepturi, orice.Multumesc
In anul 2009 am activat cu o societate.Pe data de 01.03.2010 s-a suspendat pe termen de 3 ani, prin hotarare judecatoreasca la cererea mea.Problema este ca firma datoreaza 425 ron tva si impozit pe anul 2009, bani pe care nu i-am avut.La circa financiara sunt obligat sa depun in continuare la 3 luni acte si la 6 luni bilant.Am depus toate actele, inclusiv bilant pe 2009 si pe ian, feb, martie 2010.Am platit contabila pt.acestea si acum iar trebuie sa depun pe aprilie, mai, iunie si bilant pe 6 luni ianuarie-iunie 2010.Pur si simplu nu mai avem bani sa platim contabila si amenda de nedepunere a bilantului este de 1500 ron.N-am avut activitate cu firma deloc anul asta si dupa cum am mentionat este si suspendata din 01.03.2010.Si nu mai avem bani pt.toate aceste taxe.Ce se poate intampla daca nu platim cei 425 ron datorie?Si daca nu mai depunem bilant si alte acte?Multumesc frumos...