avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general societate suspendata cu tva si impozit neplatit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

societate suspendata cu tva si impozit neplatit

In anul 2009 am activat cu o societate.Pe data de 01.03.2010 s-a suspendat pe termen de 3 ani, prin hotarare judecatoreasca la cererea mea.Problema este ca firma datoreaza 425 ron tva si impozit pe anul 2009, bani pe care nu i-am avut.La circa financiara sunt obligat sa depun in continuare la 3 luni acte si la 6 luni bilant.Am depus toate actele, inclusiv bilant pe 2009 si pe ian, feb, martie 2010.Am platit contabila pt.acestea si acum iar trebuie sa depun pe aprilie, mai, iunie si bilant pe 6 luni ianuarie-iunie 2010.Pur si simplu nu mai avem bani sa platim contabila si amenda de nedepunere a bilantului este de 1500 ron.N-am avut activitate cu firma deloc anul asta si dupa cum am mentionat este si suspendata din 01.03.2010.Si nu mai avem bani pt.toate aceste taxe.Ce se poate intampla daca nu platim cei 425 ron datorie?Si daca nu mai depunem bilant si alte acte?Multumesc frumos...
Cel mai recent răspuns: Mihaiela Dragomir , Avocat 15:25, 12 Iulie 2010
daca platiti datoria ,nu va mai fi nevoie sa faceti bilant si sa il depuneti,in caz contrar asa va trebui sa procedati mereu;
Pt nedepunerea declaratiilor si a situatiilor financiare sunt amenzi foarte mari ,nu va jucati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare srl nity nity Buna ziua!, am un SRL si sunt asociat unic al acesteia din 2004. Nu am avut activitate decat vre-un an de zile, nu am datorii, firma e curata, odata cu ... (vezi toată discuția)
Problema firma vlad.simion vlad.simion Buna seara, in aprilie 2009 am infiintat o firma, microintreprindere, cu 3% impozit pe profit (mare greseala intrucat nu am angajat nici un om pana acum si ... (vezi toată discuția)
Suspendare activitate firma miruna82 miruna82 Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele intrebari: in perioada 10 iunie 2009 - 10 iunie 2012 o societate a fost suspendata, timp in care nu s-a mai ... (vezi toată discuția)