avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate dobrem13

Activitate dobrem13

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri.
Vroiam sa fac cererea pentru ca am nevoie de permis si vroiam sa se finalizeze dosarul mai repede.
In cazul de fata daca mi-as luat permis de conducere din alta tara, valabil international as incalca vreo lege in Romania?
Buna ziua,

Acum un an jumate am fost prins conducand in stare de ebrietare, mi s-a intocmit dosar penal si mi s-a retinut permisul.La momentul respectiv am platit taxa la IML pentru calcularea alcoolemiei, si a iesit 0.9 / 1.15.
Acum 2 luni am primit o citatie de la politie, am fost, si mi-au spus ca procurorul a trimis dosarul ca sa se faca proba de recalculare a alcoolemiei. Am platit-o si in urma acesteia a rezultat o alcoolemie mai mare de 1.23 . Cei de la politie au trimis dosarul inapoi la parchet.
Am fost azi la parchet si m-am interesat si mi s-a spus ca au primit dosarul dar nu s-a rezolvat si sa revin peste cateva luni sau depun o cerere de urgentare a finalizarii dosarului.
Am citit pe forum si am inteles ca ar fi in defavoarea mea sa fac aceasta cerere.Daca as face aceasta cerere cui i-o adresez si ce ar trebui sa scriu?

Va multumesc,
Mihai