avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate karmen_monica

Activitate karmen_monica

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
isis23 a scris:

karmen_monica a scris:

oti a scris:

b ul nu e corect pt ca mentioneaza doar organele de politie ,corect era sa specifice ca ... autorul observase ca fapta a fost descoperita de org de pol sau orice alta persoana



Eu sunt de parere ca nu asta e explicatia, ci cea data de sim05. Specificarea "organele de politie" e suficienta pentru corecta interpretare a grilei.


Ca sa isi produca efecte desistarea trebuie sa fie realizata inainte de producerea rezultatului si nu inainte ca fapta sa fie descoperita asa cum este in grila . Ce fapta a descoperit organul de politie , pentru ca daca s-a desistat nu exista fapta ??

Eu asa cred;)


:D Pff.... Eu cred ca exista fapta, pentru ca textul are in vedere imprejurarea dinaintea desistarii.... Mai mult, sunt de parere ca fapta ramane "fapta" si dupa desistare.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
isis23 a scris:

darainvincible a scris:

darainvincible a scris:

Desistarea:
a) poate consta intr-o omisiune
b) nu produce efecte daca inainte de a interveni autorul observase ca fapta a fost descoperita de organele de politie
c) nu poate consta intr-o comisiune


Raspunsul e doar A. Si eu as fi luat tot AB, in conditiile in care daca fapta a fost descoperita nu mai poate opera desistarea. Probabil e o greseala de tipar.


b) nu este corecta pentru ca desistarea nu are ca si conditie ca sa opereze, sa fie realizata inainte de descoperirea faptei , ca in cazul impiedicarii producerii rezultatului, Astfel , desistarea produce efecte , chiar daca fapta a fost descoperita , iar cel care s-a desistat va beneficia de cauza de impunitate pentru acea fapta , sau va raspunde penala daca pana la momentul desistarii a savarsit acte care realizeaza continutul altei infractiuni , decat cea de la care s-a desistat

Desistarea opereaza inainte de a se fi produs rezultatul , nu inainte ca fapta sa fie descoperita
Asa cred:)


Nu vad totusi cum ar mai fi desistare de bunavoie daca infractorul stie ca a fost descoperit.... E foarte greu sa-mi imaginez ca nu e constrans sa renunte tocmai din cauza asta. E interesant ce ai semnalat tu; personal, nu m-am gandit pana acum ca desistarea poate opera cu succes si dupa descoperirea faptei. Inca ma gandesc...
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
oti a scris:

b ul nu e corect pt ca mentioneaza doar organele de politie ,corect era sa specifice ca ... autorul observase ca fapta a fost descoperita de org de pol sau orice alta persoana



Eu sunt de parere ca nu asta e explicatia, ci cea data de sim05. Specificarea "organele de politie" e suficienta pentru corecta interpretare a grilei.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
darainvincible a scris:

darainvincible a scris:

Desistarea:
a) poate consta intr-o omisiune
b) nu produce efecte daca inainte de a interveni autorul observase ca fapta a fost descoperita de organele de politie
c) nu poate consta intr-o comisiune


Raspunsul e doar A. Si eu as fi luat tot AB, in conditiile in care daca fapta a fost descoperita nu mai poate opera desistarea. Probabil e o greseala de tipar.


Si eu aleg tot "a" ; Te poti desista atat printr-o omisiune, cat si printr-o actiune, nu vad de ce ar ridica probleme aspectul asta. Iar "b"ul e limpede ca nu e corect, din moment ce desistarea opereaza intotdeauna mai inainte de descoperirea faptei, facandu-se de bunavoie.

Hmm... acum am citit mai bine "b" ul..... Scuze!
In consecinta, as alege lejer a si b.

Răspuns la discuția Admitere INM 2011
davegahan a scris:

Ai facut bine ca ai postat anuntul in topicul asta ca sa nu creada lumea ca te referi la concursul de admitere la INM din 25 august 2011 care are topicul sau dedicat aici:
www.avocatnet.ro/content/for...


Scuze, nu inteleg mesaju` tau... N-am mai intrat de ceva timp si eram convinsa ca aici se poarta toata discutia pt examenul de acum din vara.
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
S-au afisat anuntul si tematica pt concurs... Incepe numaratoarea inversa :D Sa profitam din plin de aceste 2 luni!

Spor in tot ce faceti!


[ link extern ]
Executron a scris:

Am luat 74.

Nu stiu daca sa ma bucur sa nu... Sincer.. Sunt gen :surrender:

Am gresit 9 grile la civil, nici nu-mi vine sa cred (am intrat acolo convins c-o sa fac 25 din 25 la civil).


Eu zic sa`ti pastrezi optimismul pana in ultima clipa! Cu cat crezi si iti doresti mai tare, cu atat ai sanse mai mari, crede`ma!!! Ma pun in pielea ta...iti tin pumnii!!!
Ce bucurie sa vedem atatia multumiti, BRAVO!!! E o usurare pentru mine sa alfu ca de data asta n`au fost atat de dificile grilele (eram cu sufletul la gura), sa speram ca la fel va fi si la urmatorul examen!!! Salut cu ocazia asta toti viitorii colegi care se pregatesc sa dea in august; spor in tot ce faceti!!!

:luck:
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
Laura2626 a scris:

aaduta a scris:

Cum stati cu invatatul?
Merge?
Eu am inceput cu penalul.;)


Buna aaduta,
Eu am inceput cu Civilul...de mers...merge, in unele zile mai bine, in altele mai prost, depinde de zi, de oboseala si de alte treburi pe care le am de terminat.
P.S.: La focul de tabara te ajut si eu, sa se vada mai bine=D>
Spor !


Si eu tot cu penalul am inceput, merg in paralel si cu procesualul penal! In felul asta nu risc sa ma plictisesc dupa cateva ore, alternez mereu :)

Fetelor, treceti`ma pe lista pt eventualul foc de tabara, am cam o juma` de curte de carti, vreau sa se vada focu` si de la valcea:D

Spor in tot ce faceti!
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
xyzt a scris:

Poate s-a mai pus intrebarea insa am nevoie sa stiu sigur: examenul de anul viitor la INM se va da tot din codurile vechi?


E mai mult decat imposibil sa se dea dupa noile coduri! In cel mai fericit caz, acestea vor intra in vigoare imediat dupa ce dam examenul pt inm. Si eu imi faceam griji in privinta asta, pana am pus cap la cap toate declaratiile oficiale si posibilitatile legislative si am ajuns la concluzia ca in perspectiva sustinerii examenului de la anu`, raman valabile actualele coduri. Bafta!