avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate alinaiorgu

Activitate alinaiorgu

Discuție act provizoriu
Buna seara,

Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarea problema:am construit o casa P+M pe terenul tatalui meu la care a participat cu o suma de bani si el( cota parte a fost in jur de 30.000 eur eu si el in jur de 15.000 eur.)
Deoarece in acest moment nu dispun de bani pt a putea face actele de vanzare cumparare, va rog mult sa-mi spune-ti daca se poate face vreun act in care sa se specifice ca eu am contribuit cu o suma de bani la acea casa si el nu are dreptul sa ma evacueze din ea.Mentionez ca au fost unele discutii in care el mi-a spus ca este proprietar(desi tot ce a tinut de construtia casei a fost rezolvat de mine, el neajutandu-ma decat cu respectivii bani) si sa parasesc aceasta locuinta.Dupa indelungate discutii mi-a propus sa perfectam acest act pt a nu mai sta cu teama ca oricand ma poate da afara cu doi copii.

Multumesc mult,
Astept cu nerabdare raspunsul d-voastra.
Buna seara,
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:am construit casa pe terenul tatalui meu, deoarece am considerat ca fiind tata si fiica ulterior imi va face un act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.
Problema este ca toate autorizatiile le-am scos pe numele lui, eu neavand decat chitantele justificative privind toate materialele pe care le-am achizitionat pe numele meu.In acest moment el spune ca este proprietar si mai mult vrea sa ma dea afara din casa.
Daca l-as da in judecata ce sanse am sa castig???? in conditiile in care am doar documentele justificative.Mentionez ca nu vreau decat sa imi recuperez banii pe care i-am investit, cu el in acea curte nici nu ma gandesc sa mai stau(daca nu avem rate la banca nici investitia nu o mai ceream)
Astept raspunsul d-voastra.