avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate payatex

Activitate payatex

multumesc pentru raspuns dar v-asi ruga sa precizati incadrarea juridica a scutirii de la plata impozitului pe autovehicul in cazul cererii de depozitare si a dovezii locului unde va fi depozitat : garaj al firmei numai pentru masina in cauza , dotat cu lacat , garaj aflat la sediul firmei . nu pot altfel lamurii-determina autoritatile locale de legalitatea cererii mele .multumesc
firma mea doreste sa solicite la Politia teritoriala radierea unui jeep de 2800cmc , ne mai vrand sa-l pastreze uin circulatie , in conditiile depozitarii acestuia intrun spatiu adecvat in conditiile legii . Intrebarea este daca fiscul accepta sa ma radieze din evidentele lor si daca ma scuteste de plata impozitului
firma a cumparat un jepp nou in anul 2008 cu o capacitate cilindrica de 2800 cmcde 2800 cmc .Cu data de 12 10 2009 am suspendat pe doi ani firma , pana in 12.10 2010 . Cu 01.07 2010 impozitul s-a dublat de la 72 lei/cmc la 144 lei /cmc/200 cmc . Pentru ca nu mai am resurse financiare sa platesc impozitul majorat doresc sa autentific o declaratie de stocare a masinii la sediul firmei ( sa nu mai folosesc ) , sa o radiez din circulatie , sa depun dovada radierii la ad financiara si sa nu mai platesc impozitul aferent . La aceasta speta am primit raspunsuri contradictorii de la ad financiara. Va rog sa ma ajutati in demersul meu deoarece nu mai am resurse sa paltesc impozitul majorat .Multumesc