Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... radierea autovehiculului pentru scutirea de la plata ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

radierea autovehiculului pentru scutirea de la plata impozitului

firma a cumparat un jepp nou in anul 2008 cu o capacitate cilindrica de 2800 cmcde 2800 cmc .Cu data de 12 10 2009 am suspendat pe doi ani firma , pana in 12.10 2010 . Cu 01.07 2010 impozitul s-a dublat de la 72 lei/cmc la 144 lei /cmc/200 cmc . Pentru ca nu mai am resurse financiare sa platesc impozitul majorat doresc sa autentific o declaratie de stocare a masinii la sediul firmei ( sa nu mai folosesc ) , sa o radiez din circulatie , sa depun dovada radierii la ad financiara si sa nu mai platesc impozitul aferent . La aceasta speta am primit raspunsuri contradictorii de la ad financiara. Va rog sa ma ajutati in demersul meu deoarece nu mai am resurse sa paltesc impozitul majorat .Multumesc
Pai daca o radiati cheltuiti mai mult cand o reinscrieti in circulatie. Nu este mai usor sa o vindeti? Oricum, orice modificare de impozit opereaza cu data de 1 a lunii urmatoare depunerii actelor. Parerea mea este ca un autoturism nu poate fi radiat decat prin metodele traditionale: fier vechi, vanzare, donatie etc.