avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Activitate danacla

Activitate danacla

Răspuns la discuția Salariu diminuat-85%
Nu s-au incheiat acte aditionale ci doar se opresc banii luna de luna...asta inseamna ca e ilegal ce face..sindicatul il poate da in judecata?si va intrebam daca e normal sa imi opreasca din salariu daca am doau persoane in intretinere si sunt casatorita?multumesc
Răspuns la discuția Salariu diminuat-85%
Suntem sociatie non profit...motivul..nu sunt bani
Buna ziua,

De 3 luni de zile luam salariu diminuat 85% fara a fi semnat ceva doar cu acordul sindicatului nostru.Eu sunt casatorita si am in intretinere copilul minor si pe mama mea care nu are nici un venit...intrebearea mea este...este legal sa retina din salariu persoanelor care au in intretinere 2 sau mai multe persoane?Multumesc si o zi buna!
Răspuns la discuția Lege 225/2015-CASS
Va multumesc pentru raspuns....credeam ca intru in aceasta categorie pentru ca o am pe mama in intretinere.
Buna ziua,

Referitor la legea 225/2015 doresc sa va intreb daca eu intru in categoria persoanelor care vor primi banii luati la CASS din 1 ianuarie 2012 pana in prezent si in ce conditii.
Sunt salariata cu un salariu de 1600 lei pe luna si am in intretinere un copil minor si pe mama care nu are nici un venit(este coasigurat)
In 2012 eram insarcinata si in iulie 2012 am nascut.
Pe fluturasii de salariu am vazut ca mi se opreste CASS lunar.Este normal sa imi opreasca sau trebuie sa primesc banii inapoi?Va multumesc si va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Discuție Lege 225/2015
Buna ziua,

Referitor la legea 225/2015 doresc sa va intreb daca eu intru in categoria persoanelor care vor primi banii luati la CASS din 1 ianuarie 2012 pana in prezent si in ce conditii.
Sunt salariata cu un salariu de 1600 lei pe luna si am in intretinere un copil minor si pe mama care nu are nici un venit(este coasigurat)
In 2012 eram insarcinata si in iulie 2012 am nascut.
Pe fluturasii de salariu am vazut ca mi se opreste CASS.Este normal sa imi opreasca sau trebuie sa primesc banii inapoi?Va multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune
Nu a fost facuta nici o succesiune dupa bunici.
Discuție Succesiune
Buna ziua,
As dori sa stiu in cazul in care mama doreste sa imi ofere mie aprtamentul mostenit de la parintii ei datorita faptului ca are rate la banca si nu are nici un venit in momentul de fata, cum ar trebui sa procedam.Sa facem succesiune,donatie sau act-vanzare cumparare pe numele meu?Care din ele nu pot fi atacate in situatia in care ar veni un executor judecatoresc?Va multumesc.
Pot face contestatie?Ce ar trebui sa scriu in contestatie?Va multumesc
Nu am anuntat dar dansii mi-au spus ca eu trebuie sa incep serviciul la implinirea a 1 an si 11 luni chiar daca eu am optat pentru 2 ani de stat acasa.In decizia de restituire a banilor ei imi invoca ART.11 din OG nr.111/2010.Cu noua lege am vreo sansa sa nu restitui acesti bani?nu este si greseala lor?In momentul in care eu in luna august am primit indemnizatia am fost si am anuntat in scris.