Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu diminuat-85%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu diminuat-85%

Buna ziua,

De 3 luni de zile luam salariu diminuat 85% fara a fi semnat ceva doar cu acordul sindicatului nostru.Eu sunt casatorita si am in intretinere copilul minor si pe mama mea care nu are nici un venit...intrebearea mea este...este legal sa retina din salariu persoanelor care au in intretinere 2 sau mai multe persoane?Multumesc si o zi buna!
Care este motivul pentru care sunteti platit cu acel procent?
Suntem sociatie non profit...motivul..nu sunt bani
In acest caz, trebuia sa se incheie acte aditionale de modificare a salariului.
Nu s-au incheiat acte aditionale ci doar se opresc banii luna de luna...asta inseamna ca e ilegal ce face..sindicatul il poate da in judecata?si va intrebam daca e normal sa imi opreasca din salariu daca am doau persoane in intretinere si sunt casatorita?multumesc
Sindicatul, dar si salariatii -se parat - pot actiona in instanta pe angajator.