Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
As dori sa stiu in cazul in care mama doreste sa imi ofere mie aprtamentul mostenit de la parintii ei datorita faptului ca are rate la banca si nu are nici un venit in momentul de fata, cum ar trebui sa procedam.Sa facem succesiune,donatie sau act-vanzare cumparare pe numele meu?Care din ele nu pot fi atacate in situatia in care ar veni un executor judecatoresc?Va multumesc.
Sunt multe aspecte de lămurit (a fost dezbătută succesiunea dupa bunica, mama este deja proprietara acestui apartament,etc). Luați legătura cu un specialist care sa vaindrume in acest demers, dupa ce știe toate datele problemei Dvs.
Nu a fost facuta nici o succesiune dupa bunici.