Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

in cazul in care ultimul bunic din partea tatalui moare, eu, ca nepot, pot mosteni direct apartamentul fara ca tatal meu (unicul fiu) sa mai tb sa faca succesiune ca apoi sa-mi cedeze mie apartamentul
printr-un singur act notarial se pot face ac 2 "operatiuni"?:-/

nu se poate, pe bunic il mosteneste fiul si nepotul pe fiu...adica pe tatal lui.
nu.
intai se dezbate succesiunea de pe urma bunicului, apoi tatal(admitand ca este unicul mostenitor al bunicului) va vinde sau va doneaza apartamentul dvs.
Nu se poate sari peste un mostenitor cu vocatie concreta la mostenire,
care are un grad de rudenie mai apropiat de autor.
Mosteneste tatal dvs care este mostenitor descendent de gradul I.
Ulteriro, tatal dvs va poate face una ct de vanzare sau de donatie,
sauorice fel de act doreste dumnealui.
Avand in vedere ca tatal dumneavoastra este unicul descendent cu vocatie la succesiune, prin renuntarea expresa a acestuia la succesiune, vocatia la succesiune va revine dumneavoastra. Deci apreciez ca se poate.
abcdeadi a scris:

Avand in vedere ca tatal dumneavoastra este unicul descendent cu vocatie la succesiune, prin renuntarea expresa a acestuia la succesiune, vocatia la succesiune va revine dumneavoastra. Deci apreciez ca se poate.

Foarte bine punctat colega......................
Tatal va face la noatriat o declaratie de renuntare la mostenire , iar dvs il veti mosteni direct si nemijlocit pe bunicul................. Simplu , nu?