Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire după bunica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire după bunica

Buna ziua. As dori sa imi dați un raspuns, dacă se poate, la următoarea situație : tatăl meu a decedat de doua săptămîni si momentan dezbatem succesiunea după tatăl meu. Noi suntem trei frați, iar părinții noștri sunt divorțati de aproximativ 4 ani. Eu și cu unul dintre frați am decis sa dam partea noastră din moștenire celui de al treilea frate. Bunica noastră din partea tatălui, este încă in viața . Tatăl meu mai are o sora,care este in viața momentan și care are și ea o fiica. Întrebarea mea este in momentul cind bunica paternă va deceda, fratele meu are automat drept la acea moștenire împreuna cu sora tatălui nostru fără a fi nevoie sa ne consulte pe noi ceilalți doi frați, avind in vedere ca noi am cedat drepturile de moștenire sau se face o noua dezbatere de succesiune in care toate părțile implicate vor fi consultate ( cei trei frați din partea tatălui și sora tatălui meu )
Isthrt, utilizator
Lamuriti putin lucrurile va rog. "am cedat drepturile" inseamna "am acceptat succesiunea si donat/vandut drepturile succesorale prin acelasi act catre frate" sau inseamna "am renuntat la succesiune, am devenit straini de aceasta si cotele succesorale s-au redistribuit fratelui"?
Cedarea priveste doar patrimoniul succesoral al tatalui (prezent si viitor), nu si mostenirea ne-deschisa a ascendentilor sai. La moartea bunicii aveti vocatie succesorala toti trei fratii in calitate de nepoti de fiu predecedat, precum si toti ceilalti copii / nepoti de copii predecedati ai acesteia.
Dvs ati transmis fratelui cotele dvs din succesiunea tatalui..
Cand bunica paterna va deceda, vorbim despre o sucecsiune distincta, unde din nou veti fi chemati dvs, cei 3 nepoti + matusa si din nou veti avea drept de optiune succesorala (fie de a accepta mostenirea bunicii si de a ramane mostenitori, fie de a renunta la sucesiune).

PS: Fiti mai atent la ce acte incheiati si semnati. Maine poimaine va treziti ca nu ati inteles sau ca nu ati stiut ce semnati.
Cu siguranta, inscrisul pe care l-ati semnat dvs si fratele nu poarta titlul de "CEDARE" si cu siguranta nu scrie in cuprinsul lui "in favoarea fratelui nostru"
Fie ati ramas toti 3 mostenitori dupa tata, si ulterior dvs si fratele ati donat/ vandut 2/3 fratelui.
Fie dvs si fratele ati renuntat la mostenire (semnand o declaratie de renuntare), iar ca efect al renuntarilor, a ramas fratele unic mostenitor. Dar asta nu inseamna ca ati cedat in favoarea lui, ci 3-2 = 1.

Cornelia Dayes a scris:

Lamuriti putin lucrurile va rog. "am cedat drepturile" inseamna "am acceptat succesiunea si donat/vandut drepturile succesorale prin acelasi act catre frate" sau inseamna "am renuntat la succesiune, am devenit straini de aceasta si cotele succesorale s-au redistribuit fratelui"?
Cedarea priveste doar patrimoniul succesoral al tatalui (prezent si viitor), nu si mostenirea ne-deschisa a ascendentilor sai. La moartea bunicii aveti vocatie succesorala toti trei fratii in calitate de nepoti de fiu predecedat, precum si toti ceilalti copii / nepoti de copii predecedati ai acesteia.

Mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră . Momentan doar am depus actele in vederea începerii procedurilor de succesiune și doar am semnat un act prin care am donat drepturile succesorale către fratele meu.