avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie teren+casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie teren+casa

Buna ziua,tatal meu are 2 frati,unul dintre ei traieste,iar celalalt a decedat.Bunicul e decedat,iar bunica mea traieste.Intrebarea mea este:daca bunica mea ii face donatie tatalui meu,au dreptul la mostenire si sora lui si copiii fratelui decedat?Pentru a face donatie trebuiesc achitati ceva bani?Trebuie sa semneze in favoarea tatalui meu si sora si copiii fratelui decedat?

Cel mai recent răspuns: Mihaela Nevoie , Avocat 11:13, 17 Martie 2011
Bunica are bunuri proprii? Sau sunt comune cu sotul decedat?
Daca sunt bunuri proprii poate face donatie oricui in limita cotitatii disponibile!
Daca sunt bunuri comune, primul pas trebuie dezbatuta succesiunea, mostenitori fiind sotia supravietuitoare si copiii (daca sunt decedati si la randul lor au copiii in viata, acestia-nepotii- vin la mostenire in numele parintilor).
Dupa dezbaterea succesiunii, pentru a putea dona trebuie sa obtina iesirea din indiviziune cu ceilalti coproprietari(mostenitori), dar, asa cum spuneam, in limita cotitatii disponibile (sa nu incalce rezerva succesorala).
Pentru incheierea oricarui act se achita taxe. Acestea le puteti afla de la un notar public.
Mai intai trebuie dezbatuta succesiunea dupa bunic, situatie in care vor veni la mostenire bunica, tatal dumneavoastra, fratele lui si mostenitorii unchiului decedat.
Dupa ce fiecare vede ce are de primit din mostenire, bunica ii poate dona tatalui dumneavoastra partea ei din bunurile comune + partea care ii revine din mostenire.
Doar ca, fiind si alti frati care o pot mosteni pe bunica dumneavoastra, donatia este atacabila in limita in care aceasta donatie incalca dreptul la rezerva succesorala a celorlalti 2 frati ai tatalui dumneavoastra.
Daca se inteleg, fratii si bunica pot instraina partea lor catre tatal dumneavoastra (fie prin donatie, fie prin contract de vanzare cumparare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vinzare-cumparare problema ??? nelu_nedi nelu_nedi buna ziua.. sunt posesorul unui act de vinzare -cumparare incheiat intre mine si fratele meu, actul nu are nici o clauza si este scutit de or ce sarcina si ... (vezi toată discuția)
Deschidere succesiune Iuliaraisa Iuliaraisa Buna ziua, Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme, bunicul meu a decedat acum 5 ani, ramanand in viata decat bunica mea, ... (vezi toată discuția)
Testament fara succesiune 10129 10129 Acum 2 ani parintii mei care au un loc de casa si respectiv casa construita de ei s-au gandit sa doneze jumatate din teren fratelui meu pentru a-si construi ... (vezi toată discuția)