avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1345 soluții astăzi
Forum Activitate dinu constantin

Activitate dinu constantin

Discuție marja bancii
am un credit auto vechi unde dobinda era variabila (fara marja), acum cu intrarea OUG 50/2010 dobinda este robor +marja in cazul meu. Ce nedumerire am. legiutorul a lasat la mina bancii sa aplice marja dupa bunul plac al ei? sau nevoile ei care in cazul asta mie mi-a si marit dobinda adica cu ordonanta asta platesc mai mult.
intreb banca - haide domnule ca ce faci este ilegal - in lege nu spune la ce plafon sa fie marja sau chiar daca o ceri pot sa fiu si eu de acord cu asta !, la care banca spune - daca vrei semnezi, daca nu, nu noi aplicam OUG 50/2010- ca daca nu vrei sa semnezi inseamna ca ai acceptat tacit sau ca orcum esti obligat sa accepti prevederile legale. orcum la schimbarea datelor contractuale trebuesc si eu consultat, nu ?. Orcum banca respectiva adica salariatii nu se sfiesc sa ascunda anumite date din contract sau cel putin nu spun totate detaliile care intereseaza clientul chiar si cu adrese inregistrate. Vizavii de asta am doua intrebari.
1. imi spune si mie cineva care este diferenta dintre marja bancii si marja de risc a bancii ca eu de la banca mea nu am reusit sa aflu asta iar mie mi se par ca pepenele galben cu cel verde
2. am platit la incheierea contractului un comision de risc si vreau sa spun ca banca nu vrea sa spuna ce acopera acel comision . au trecut mai bine de 2.5 ani de la semnare si ei tot nu spun si nici nu mai stiu ce sa fac ca nici la adresele mele tot nu imi spun
suces la toata lumea in lupta cu bancile !
multumesc mult
lucrurile stau cam asa
este posibil ca eu sa nu fii stiut de aceasta marja. dar ea in contract ea nu exista.
Fac credit in auto 2008 cu dobinda variabila (pe un anumit procentaj ) dar in paragraful respectiv nu spune la ce este variabila, ci ca doar ea se poate mari sau micsora.
apare uog 50/2010 ma trezesc cu robor si marja care impreuna au majorat valoarea ratei pe care o plateam de obicei cu o suma, nu sunt de acord cu asta mai ales ca veniturile salariale de orunde ar fi ele sau micsorat.
Imi pun si urmatoarea intrebare, conform oug 50 marja ramine fixa iar robor este variabil, dar daca se intoarce indicele robor ca in 2008, ( in 2008 era peste 10%) eu ce naiba fac, cum o sa le mai platesc eu astora creditul.
Lor le este usor sa puna pe hirtie lucruri pe care noi nu suntem familiarizati cu termenii lor dar eu stiu cind in contract apar lucruri si termeni noi trebuie sa ma documentez serios ca alfel o dau in bara si va spun am vazut o gramada de lucruri pe care banca in nesatul ei incalca legea doar ca sa aiba profit
multumesc mult pentru dialog
este adevarat ca banca trebuia sa ia cunva diferenta dintre banii imprumutati mie si bani pe care banca ii ia de la alte banci. dar eu am un contract deja in derulare cu ei iar orce lucru aparut nou intre cele 2 parti trebuie stipulat intrun act aditional care trebuie semnat de ambele parti. La art 37 din oug 50 spune ca marja poate fii luata ( nu vad obligativitatea platii ei ) si mai ales ca procentul marjei este doar la latitudinea eii, adica daca banca merge prost sau au credite neperfomante tot noi sa platim asta ? mai ales ca in ultimi ani bancile in general daca au avut probleme imediat au sarit sa ia diferenta de la cei care platesc credite.
ce credeti ca se poate face din P.V.D. juridic sa nu fiu de acord cu procentul marjei solicitata de banca ?
multumesc mult
am primit invitatia bancii de a semna un act aditional pentru un credit auto luat in 2008. fata de cotatia ROBOR au mai cerut o marja
nu sunt de acord cu asta, este adevarat ca in OUG 50/2010 spune la art.37ca,, banca poate percepe o marja,, eu pina acum nu am platito si nici nu sunt de acord cu acest lucru . ce sfat imi dati ?