avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate A.Andreea

Activitate A.Andreea

Răspuns la discuția Divort - unul din soti absent
Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri.
Athe, chiar as vrea sa nu spun ca e plecat, sperand ca asa o sa se termine mai repede, dar nu as vrea sa risc sa poata anula el divortul pe motiv ca nu a stiut.
Daca sotul nu se va prezenta la divort ce se va intampla? Poate sa confirme prin telefon ca e de acord cu divortul si cu incredintarea minorului?
Va multumesc din nou.
Buna ziua. Apelez din nou la dumneavoastra.
Vreau sa depun actele de divort.
Sotul meu este plecat in strainatate.Ce sa fac? Trebuie sa spun ca sotul este plecat? Sau sa spun ca nu stiu de el?
Si inca ceva: Suntem despartiti de 5 luni, timp in care a venit doar din cand in cand si a adus cate un iaurt si biscuiti la copil(avem un copil in varsta de 2 ani), deci pe mine nu m-a ajutat deloc, ma ajuta asta cu ceva la divort?
Va multumesc mult de tot.
Astept cu nerabdare raspunsul vostru.
Răspuns la discuția Divorþ
Buna!
Va rog si eu frumos, frumusel de tot sa imi trimiteti un model de cerere pt culpa comuna...am toate actele pregatite dar cu cererea asta parca nu o mai scot la capat.
Daca am inteles bine, prin culpa comuna nu trebuie sa mai scriu motivele divortului, ca ar fi suficient "culpa comuna"..asa e?
Sa va spun povestioara pe scurt...
Avem un copil nascut in iunie 2008, ne-am casatorit in oct. 2008, de pe data de 18 iunie 2010 nu mai stam impreuna, dupa multe discutii aprinse am reusit sa il conving sa divortam prin culpa comuna, a acceptat sa imi lase copilul, despre pensie nu am vorbit, dar cred ca o pot scoate la capat si cu asta...
As vrea sa stiu..cat mi-ar lua un avocat sa ma ajute sa fac cererea, ca sa fie totul ca la carte si cat o sa ajunga aceste cheltuieli de judecata?
Ce ma roade cel mai mult...Sotul vrea sa plece din septembrie in Irlanda si sa nu se mai intoarca cel putin un an de zile, iar in acest timp (cat este plecat) eu as vrea tare mult sa merg in vizita la parintii mei, care sunt in strainatate, dar nu voi putea scoate copilul din tara fara semnatura tatalui sau. Acesta mi-a zis ca nu o sa obtin niciodatat o semnatura de la el cu care sa pot scoate copilul din tara...ce ma sfatuiti?
Va multumesc din suflet si sper sa nu ma treceti cu vederea.
@edit: am uitat sa las e-mailul meu, pentru ca sa imi puteti trimite cererea: nelden34@yahoo.com