avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate mamaruta2008

Activitate mamaruta2008

Răspuns la discuția reclamatie firma
multumesc frumos de raspuns domnule tudor.
mai am o intrebare: in cazul in care se prelungeste (din vina fostului angajator) intocmirea dosarului si in consecinta nu pot beneficia de banii de somaj, pot sa cer firmei plati compensatorii, sa imi achite ei banii care mi s-ar cuveni de somaj?
multumesc.
buna ziua,

ma aflu in situatia urmatoare.

la sfarsitul lunii august mi s-a incheiat contractul cu art. 65 (din motive neimputabile) si de atunci tot incerc sa obtin de la firma anexa 26 completata corect. de la somaj mi s-a cerut si confirmarea stagiului de cotizare. firma nu a vrut sa il obtina, asa ca l-am obtinut pe cont propriu. intre sumele din anexa 26 si certificatul de confirmare stagiu exista diferente. de la somaj nu pot primi banii pt ca dosarul este incomplet.

va rog sa ma sfatuiti ce este de facut in continuare. pot sa le fac vreo reclamatie?

multumesc,

demetra
da, ne cautam locuri de munca, dar piata muncii e cum e in aceste vremuri, asa ca...e cam greu.
revenind, din cate am mai citit pe forum si indicati si dvs., ar trebui sa ne concedieze pe motiv de desfiintare post si astfel primim si indemnizatie de somaj, daca nu am gasit altceva. firma are sediu in bucuresti, este exclus sa mergem acolo. ce se intampla cu preavizul? am inteles ca nu se poate renunta la preaviz. unde vom lucra in perioada de preaviz?
multumim.
buna ziua. va rog sa ma sfatuiti si pe mine in ceea ce priveste urmatoarea problema: impreuna cu inca o colega ne aflam in concediu pt crestere copil iar punctul de lucru s-a desfiintat in aceasta perioada cand avem contractele individuale de munca suspendate. eu ar trebui sa incep in septembrie iar colega mea in ianuarie 2011. ce se intampla in momentul in care ar trebui sa ne reluam activitatea? ce demersuri trebuie facute? mentionez ca nu am primit inca nicio notificare privind inchiderea pct. lucru.
multumim.