avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate dianakisser

Activitate dianakisser

Buna ziua,
Primesc o pensie de intretinere de 450 ron de 7 ani, pentru fetita mea de 8 ani. Am aflat recent ca salariul tatalui lui a crescut mult. Insa salariul meu este in acest moment, mai mare decat al lui, chiar dupa majorare. De asemenea , tatal are un alt copil, de o luna.
Intrebarea este: copilul meu are dreptul la o majorare a pensiei de intretinere? Si daca da, care este valoarea ei?
Multumesc mult
Multumesc mult
Buna ziua,
ati punea sa ma ajutati sa ma lamuresc?
Am o fetita de 8 ani si am divortat de tatal ei cand ea avea 1 an. Nu ne-am inteles absolut deloc incepand cu ultimele luni de sarcina si pana am divortat, vorbe foarte urate, hartuire si agresivitate. Eu am limitat foarte mult discutiile cu el, la strictul necesar in ceea ce o priveste pe fetita. El vede fetita in vacanta de vara si in vacanta de iarna si vorbeste cu ea la telefon in fiecare saptamana - pentru ca suntem in alta tara. Dar el insista, agresiv, cu telefoane si cu mail-uri, ca am obligatia sa vorbesc cu el despre fetita, sa-i trimit poze cu tot ceea ce face fetita si sa raspund la telefon ori de cate ori are el chef sa sune.
Intrebarea este: la ce se limiteaza, din punct de vedere legal, discutia intre parintii minorului dupa divort?
Multumesc mult