avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate roselini

Activitate roselini

multumesc pentru raspuns. insa contractul a fost facut inca de la inceput pe o perioada nedeterminata, nu pe perioada in care colega este in concediu de maternitate!
Buna ziua,

M-am angajat acum in an pe o pozitie in locul unei angajate care a intrat in concediu de maternitate. La angajare am discutat despre acest aspect si am vrut sa stiu ce se va intampla la intoarcerea colegei si am fost asigurat ca este destul de munca pentru toata lumea pentru ca firma este in plin proces de extindere. Dupa cateva luni a mai fost angajata o persoana datorita volumului mare de munca insa acum se pare ca sunt mai putin clienti cel putin in aceasta perioada si am observat ca toate cazurile noi ajung la colega nou venita. Intre timp, am aflat ca si colega din concediu de maternitate se va intoarce mai devreme si se pun presiuni pe mine ca ar fi bine sa imi caut de lucru ca nu este destul de munca pentru 3 persoane. ma puteti ajuta sa imi explicati va rog din punct de vedere legal in ce situatie ma aflu? Atata timp cat a fost angajata o persoana dupa mine, pot renunta la mine dupa bunul lor plac? Apreciez foarte mult raspunsul dumneavoastra!
Multumesc pentru raspuns. El sustine ca nu va avea activitate. Am platit impozit pana acum, deci nu asta e problema. Insa am inteles ca mai nou s-a schimbat legislatia si proprietarul are mult mai multe responsabilitati in cazul in care inchiriaza unei persoane juridice, in primul rand deoarece contractul nu se poate rezilia decat cu acordul partii juridice, ceea ce face situatia un pic mai complicata in cazul in care chiriasul pleaca fara sa anunte.

Unde as putea gasi un model de contract care sa ma avantajeze pe mine, in primul rand?

Totodata, mi-e teama ca nu voi primi aprobarea vecinilor. Asociatia de proprietari nu are un presedinte, cu atat mai putin stampila. E vorba de un bloc cu 15 apartamente, unde toate facturile vin la comun si o persoana se ocupa de impartirea sumelor respective si atat.

Buna seara! As avea nevoie de sfat, va rog! Am inchiriat un apartament unui cetatean american, insa contractul a expirat pe 1 iulie, m-a amanat pana acum cu semnarea contractului nou, iar astazi m-a anuntat ca va deveni PFA si are nevoie sa ii scriu in contract ca apartamentul va fi sediul lui social. Eu nu am nimic impotriva, dar as vrea sa stiu cum ma afecteaza pe mine acest lucru. Nu mi se pare ok ca m-a anuntat pe ultima suta de metri si nu stiu daca e chiar asa simplu cum spune el, ca trebuie doar sa mentionez in contract ca apartamentul va fi sediu social si atat. Ma puteti ajuta va rog? In alta ordine de idei, mi se pare normal sa ii cer o suma mai mare, cu 50 de euro mai mult, dar el se face ca nu intelege de ce. Ce argumente sa folosesc?